Ocena brak

Co wpływa na zachowanie równowagi wapniowej w organizmie?

Autor /Serce Dodano /31.01.2012

Kontrola zawartości poziomu wapnia stanowi przykład tego, w jaki sposób w procesie homeostazy kontrolowany jest przepływ poszczególnych substancji. W normalnych warunkach ponad 99% znajdującego się w organizmie wapnia koncentruje się w kościach i w zębach. Pozostały 1% krąży we krwi i innych płynach organizmu i bynajmniej nie jest bezużyteczny. Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego przebiegu pewnych procesów w organizmie, w tym krzepnięcia krwi, pracy serca, mięśni i komórek nerwowych.

Ta niewielka ilość - 1 % wapnia - musi być kontrolowana i utrzymywana w ściśle określonych granicach, niezależnie od ilości wapnia dostarczanego z pożywieniem. Kontrolę na zasadzie sprzężenia zwrotnego sprawują dwa hormony: hormon przytarczyc - parathormon i kalcytonina.

Parathormon produkowany jest w czterech niewielkich gruczołach (przytarczycach) znajdujących się na głównym gruczole tarczowym szyi. Hormon ten powoduje uwalnianie wapnia z kości do krwi i wpływa na pracę nerek, hamując wydalanie wapnia wraz z moczem. To z kolei podnosi poziom wapnia we krwi i innych płynach organicznych.

Kalcytonina produkowana jest przez gruczoł tarczowy. Jej działanie jest przeciwne do działania hormonu przy tarczyc, gdyż powoduje magazynowanie wapnia w kościach i stymuluje wydalanie nadwyżki wapnia z moczem.

Przedstawione powyżej przykłady dają zaledwie skromne wyobrażenie o przebiegających wewnątrz organizmu procesach. Setki układów kontrolnych tego typu pracuje, aby utrzymać równowagę wewnętrzną organizmu. Wszystkie te skomplikowane procesy wewnętrzne przebiegają u zdrowego człowieka całkowicie automatycznie.

Podobne prace

Do góry