Ocena brak

Co to są włókna naturalne?

Autor /Timur Dodano /31.01.2012

Ludzie znają i wykorzystują włók­na naturalne pochodzenia roślin­nego i zwierzęcego od tysięcy lat. Już 5000 lat temu w starożytnym Egipcie wyrabiano przędzę, Z której tkano materiały lniane, a na obszarze dzisiejszego Pakistanu uprawiano bawełnę.
Włókna naturalne i produkty z nich wyra­biane od dawna są przedmiotem handlu. Już ponad 2000 lat temu sprowadzano do Europy chiński jedwab. Karawany kupców podążały słynnym Jedwabnym Szlakiem przez góry i pustynie środkowej Azji, by w dzisiejszej stolicy Syrii, Damaszku, wymienić jedwab na złoto, sre­bro i wełnę. Potem pięknie barwione tkaniny zawożono do Rzymu, gdzie rozchwytywały je miejscowe elegantki. Obecnie włókna naturalne produkowane są niemal na całym świecie, a han­del nimi stanowi pokaźną część międzynarodowej wymiany handlowej.
Włókna naturalne dzieli się, ze względu na ich pochodzenie, na włókna roślinne i zwierzęce. Do włókien pochodzenia roślinnego należy bawełna, len, konopie, juta i sizal. Włókna pochodzenia zwierzęcego to wełna i jedwab.

Podobne prace

Do góry