Ocena brak

Co to są święte krowy?

Autor /Timur Dodano /31.01.2012

Krowy przynosiły tak wiele pożytku dawnym społeczeństwom, że wkrótce stały się przedmiotem kultu. Dotyczy to zwłaszcza byków, które czczo­no za ich ogromną siłę.
Kult krowy spotykany jest w wielu religiach. Egipcjanie widzieli w nich ziemskie wcielenie bogiń - Hathor, Izydy, Nepthys i Nut. Pod koniec istnienia starożytnego Egiptu krowy, podobnie jak faraonowie, były mumifikowane. Stare celtyckie i germańskie legendy pełne są czarodziejskich krów i byków.
Święte krowy nadal krążą po ulicach Indii. Hinduiści czczą je jako zwierzęta poświęcone Siwie. Zabicie krowy jest traktowane jako zbrodnia. W wielu dawnych kultach krowa to zwierzę ofiar­ne. Najczęściej wybierano krowy białe, ponieważ uważano, że są one czystsze od zwierząt o ciemniej­szej barwie włosa. Swoistą formą kultywowania starych tradycji jest popularna w Hiszpanii i w kra­jach latynoskich corrida, w której człowiek staje naprzeciw byka, by zmierzyć się z jego olbrzymią siłą. Podobnie na Krecie w okresie kultury minojskiej popularne były tzw. tauromachie, czyli wi­dowiska, w czasie których popisywano się zręcz­nością, przeskakując ponad rozpędzonym bykiem.

W wielu miejscach na świecie miarą bogactwa jest liczba posiadanych krów. Dotyczy to szczególnie krajów, gdzie gospodarka rolna ma charakter pier­wotny, a uprawa ziemi idzie w parze z hodowlą bydła. Wśród plemion Bantu można nawet kupić narzeczoną za odpowiednią ilość krów. Ludzie na­zywają bydło lobola, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „posag pana młodego". Zwyczaj ten zacho­wał się nawet wśród społeczeństw krajów rozwi­niętych, na przykład jak doniosła prasa, Nelson Mandela, prezydent Republiki Południowej Afryki, podarował w prezencie ślubnym swojej żonie, Samorze Machel, 60 dorodnych krów.

Podobne prace

Do góry