Ocena brak

Co to są narzędzia pneumatyczne?

Autor /Lutek Dodano /31.01.2012

Urządzenia pneumatyczne działają na zasadzie zbli­żonej do hydraulicznych, jednak zamiast cieczy do przekazywania energii wykorzystywane jest w nich sprężone powietrze. Silniki powietrzne mają wiele zalet. Są lekkie i małe w stosunku do mocy i mo­mentu obrotowego, jakie można z nich uzyskać. Poza tym praktycznie nie wydzielają ciepła, nawet wtedy gdy zostają zablokowane tak, że wał nie może się obracać. Nie mogą więc zostać znisz­czone wskutek nadmiernego gwałtownego obcią­żenia, co zwykle powoduje przegrzanie i spalenie silnika elektrycznego. Są łatwe w użyciu i nieza­wodne, a przy tym tanie w eksploatacji.
Stosowane są zarówno urządzenia tłokowe, jak i rotacyjne. Siłowniki tłokowe używane są tam, gdzie wymagana jest duża moc przy małych pręd­kościach pracy. Z kolei turbiny powietrzne z wir­nikami w kształcie wentylatorów mają zastosowa­nie w tych sytuacjach, gdzie potrzebne są wysokie prędkości obrotowe i niewielkie przenoszone moce, na przykład w małych szlifierkach i wiertarkach dentystycznych. Najczęściej stosowane są jednak pneumatyczne silniki łopatkowe z długimi łopat­kami ułożonymi wzdłuż wałka, analogicznie jak w łopatkowym silniku hydraulicznym.
Sprężone powietrze przenosi energię w naj­różniejszych urządzeniach. Są to na przykład szli­fierki, wiertarki, klucze do nakrętek i śrubokręty napędzane silnikami rotacyjnymi, oraz mioty pneu­matyczne i nitownice z napędem tłokowym. Na­rzędzia pneumatyczne potrzebują sprężarki (kom­presora) dostarczającego sprężone powietrze, są więc od nich mniej poręczne. Jednak urządzenia pneumatyczne nie iskrzą i mogą być wykorzysty­wane także tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo wybuchu, na przykład oparów benzyny.

Podobne prace

Do góry