Ocena brak

Co to są kamienie szlachetne?

Autor /Helena Dodano /31.01.2012

Już w epoce kamienia ludzie używali do wyrobu ozdób złota, a w epoce brązu - srebra. Obecnie jubilerzy mają do dyspozycji szerokie spektrum minerałów. Do najcenniejszych kamieni szlachet­nych należą bezbarwne diamenty oraz cenione za piękny kolor szmaragdy, rubiny oraz szafiry. Mi­nerały te są tak cenne, że ich wagę określa się w specjalnych jednostkach - karatach (1 karat = 200 miligramów).
Diament tworzy się pod bardzo wysokim ciś­nieniem, na dużych głębokościach w podłużnych złożach skały wulkanicznej zwanej kimberlitem. Kruszec ten jest odmianą węgla pierwiastkowego i ma taki sam skład chemiczny jak naturalny gra­fit, wykorzystywany przy produkcji ołówków. Jednak cechą wyróżniającą diamenty spośród in­nych minerałów jest ich twardość oraz charakte­rystyczny blask, który uzyskują po specjalnym oszlifowaniu i wypolerowaniu.
To, że diament i grafit są do siebie tak niepo­dobne wynika z odmiennego ułożenia atomów, a co za tym idzie różnej struktury wewnętrznej. Zdolność substancji do występowania w kilku różnych odmianach zwana jest polimorfizmem, czyli wielopostaciowością.
Szmaragd, na przykład, to rzadka, zabarwiona na zielono odmiana berylu. Najpiękniejsze okazy szmaragdów pochodzą z Kolumbii w Ameryce Południowej. Najbardziej okazałe rubiny, które są odmianą twardego minerału zwanego korun­dem, znaleziono w Birmie, a po przepiękne szafi­ry (niebieska odmiana korundu) trzeba się wy­brać do Tajlandii lub Sri Lanki.

Podobne prace

Do góry