Ocena brak

Co to jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Inną chorobą, której naturę uważa się za autoimmunologiczną, jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), zwane też chorobą Bechterewa. Często dotyka członków jednej rodziny, dziesięciokrotnie więcej mężczyzn niż kobiet i zazwyczaj zaczyna się w wieku od 15 do 30 lat. Statystycznie choroba ta atakuje jedną osobę na 2000.

ZZSK atakuje stawy kości miednicznych i kręgosłup. Robią się one sztywne i bolesne. Czasem gromadzi się w nich wapń, powodując jeszcze większy ból. Dyskomfort jest zazwyczaj większy rano, gdy chory usiłuje zgiąć i prostować zesztywniały przez noc kręgosłup. Stawy mogą stwardnieć tak bardzo, że poszczególne kręgi zlewają się w jedną całość i kręgosłup traci giętkość.

Inne cechy ZZSK obejmują ogólne zmęczenie, problemy ze wzrokiem, uszkodzenie zastawek serca i naczyń krwionośnych. Jeśli choroba stawów zaatakuje szczęki, jedzenie, a czasem nawet oddychanie są trudne i sprawiają ból.

Podobnie jak reumatyczne zapalenie stawów, ZZSK leczy się głównie lekami przeciwzapalnymi, fizjoterapią, ćwiczeniami fizycznymi i czasami zabiegiem chirurgicznym.

Podobne prace

Do góry