Ocena brak

Co to jest zdjęcie stomatologiczne?

Autor /Ochal Dodano /31.01.2012

Promienie rentgena są od wielu lat wykorzysty­wane w stomatologii. Czasami trudno jest wykryć próchnicę podczas zewnętrznego badania zębów, gdy tymczasem prześwietlenie ujawnia wszystkie ubytki, choroby korzeni, stany zapalne i inne pro­blemy. Na podstawie otrzymanej w ten sposób informacji lekarz dentysta może upewnić się, jaki jest rozmiar problemu, i wybrać najodpowiedniej­szy sposób leczenia.
Sprzęt potrzebny do wykonywania stomatolo­gicznych zdjęć rentgenowskich jest stosunkowo prosty. W tym wypadku aparat ma niedużą moc, a promieniowanie jest skierowane przez zęby na niewielki kawałek kliszy fotograficznej trzymany przez pacjenta w ustach.
Bardziej złożone problemy, jak nieprawidłowo zbudowane szczęki czy zęby, pęknięcia szczęki, cysty lub guzy mogą wymagać bardziej szczegó­łowego badania. W takich przypadkach podczas robienia zdjęcia aparat przesuwa się wokół ust pac­jenta, dzięki czemu powstaje szczegółowy obraz. W innych okolicznościach robi się zdjęcia szczęk i twarzy z profilu. Dzięki temu ortodonta może ustalić położenie szczęki, zębów i tkanek miękkich względem siebie w przypadkach, gdy szczęki nie zaciskają się prawidłowo, i wybrać odpowiednią metodę leczenia wykrytych wad lub schorzeń.

Podobne prace

Do góry