Ocena brak

Co to jest sztuczne zapłodnienie?

Autor /Dracena Dodano /31.01.2012

Sztuczne zapłodnienie polega na wprowadzeniu męskiej spermy do układu rozrodczego, najczę­ściej pochwy, kobiety za pomocą strzykawki i cewki. Zabieg przeprowadza się w klinice, pod­czas trzech następujących po sobie dni przypada­jących na comiesięczną owulację. Zabieg powtarza się przez okres od sześciu miesięcy do roku. Ponad połowa leczonych tą metodą kobiet zachodzi w ciążę w ciągu trzech miesięcy.
Istnieje kilka sposobów sztucznego zapłodnie­nia. W jednym z nich wykorzystuje się nasienie partnera, dzięki czemu unika się trudności spowo­dowanych zbyt małą liczbą plemników (można je skoncentrować w specjalnej wirówce nazwanej centryfuga). W niektórych przypadkach śluz wystę­pujący w pochwie kobiety jest „antagonistyczny" w stosunku do plemników i je niszczy. Sytuację taką można stwierdzić, badając śluz pochwy kilka godzin po stosunku. Przy sztucznym zapłodnieniu nasienie można wprowadzić bezpośrednio do maci­cy, omijając niebezpieczny śluz.
Istnieje też sztuczne zapłodnienie nasieniem ano­nimowego dawcy, który oddał swoje plemniki do banku nasienia. Dawca powinien być w jak naj­większym stopniu podobny do partnera kobiety -przyszłego ojca, zwłaszcza jeśli chodzi o grupę etniczną, kolor oczu i włosów, grupę krwi.

Podobne prace

Do góry