Ocena brak

Co to jest psychologia społeczna?

Autor /Greg Dodano /31.01.2012

Inna grupa poglądów dotyczących osobowości nazywa się psychologią społeczną. Koncentrują się one na sposobach zachowania, jakich uczymy się w określonych sytuacjach społecznych - podczas spotykania, rozmawiania i interakcji z innymi ludźmi. Każdy z nas obserwuje zachowanie innych i te obserwacje są ważną nauką. W rezultacie tego, co widzimy, możemy zmienić własne zachowanie i osobowość.

Może się zdarzyć, że ktoś zwróci szczególną uwagę na jakiegoś człowieka i będzie uważnie obserwować jego zachowanie w pewnych sytuacjach. Następnie w swoim własnym życiu może kopiować zachowanie interesującej go osoby lub reagować tak, jak przypuszczalnie reagowałaby ta osoba. Często nawet nie zdajemy sobie z niego sprawy, inaczej niż w sytuacji, gdy mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem objawiającym się w formie świadomego naśladowania słynnej gwiazdy filmowej czy śpiewaka rockowego.
Niektóre teorie wyjaśniające osobowość kładą nacisk na jednostkę i podstawowy wzór zachowania, który tkwi w każdym z nas. Według nich jesteśmy jak płynące przez życie statki napędzane silnikiem. Czasami różne okoliczności mają wpływ na zmianę kursu, czasem osiadamy na mieliźnie, od czasu do czasu sami musimy przejąć ster, by ominąć przeszkodę. Jednak generalnie zachodzi w nas stały postęp, dzięki „silnikom" znajdującym się w naszym wnętrzu.

Tymczasem idee psychologii społecznej kładą szczególny nacisk na to, co dzieje się wokół nas. Twierdzą, że w każdej sytuacji jesteśmy odrobinę inni, ponieważ potrafimy drastycznie zmienić nasze zachowanie, by jak najlepiej wykorzystać każde zdarzenie. Nie mamy silnika ani automatycznego pilota, lecz jesteśmy wyposażeni w żagle. Znajdujemy się na łasce wiatru i pogody, burze spychają nas z właściwego kursu, wracamy na szlak, gdy wiatry ustaną. Sami możemy doskonalić umiejętności żeglarskie w celu najskuteczniejszego posuwania się naprzód.

Podobne prace

Do góry