Ocena brak

Co to jest ostre dnawe zapalenie stawów (dna)?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Chory na ostre dnawe zapalenie stawów to zwykle otyły, starszy mężczyzna, który przez całe życie niezdrowo się odżywiał, ponadto nie stronił od mocnych alkoholi. Choroba ta objawia się ostrym bólem, chory często nie może chodzić z powodu obrzęku kończyn. Spożywane pokarmy odgrywają dużą rolę w ostrym dnawym zapaleniu stawów, choć znamy także wiele innych czynników prowadzących do tej choroby.

Choroba ta jest w zasadzie zaburzeniem procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Normalnie organizm pozbywa się substancji o nazwie kwas moczowy, który jest typowym produktem ubocznym trawienia i zastępowania starych, zużytych komórek. Kwas moczowy jest usuwany przez jelita i nerki.

Czasem proces usuwania kwasu moczowego może zachodzić nieprawidłowo, na przykład po infekcji nerek. W rezultacie kwas moczowy zaczyna gromadzić się w tkankach organizmu. Nagromadzenie się tego związku może też być spowodowane chorobą polegającą na nadmiernym rozpadzie komórek lub nieprawidłowo przebiegających procesach chemicznych (to ostatnie zjawisko bywa dziedziczne). Kwas moczowy gromadzi się także w wyniku zatrucia ołowiem lub jako skutek uboczny działania niektórych leków.

Gromadzący się kwas moczowy może doprowadzić do ostrego dnawego zapalenia stawów. Pierwszy atak choroby polega zwykle na bardzo intensywnym, trudnym do zniesienia bólu w dużym palcu u nogi, który powiększa się, robi się gorący, czerwony i błyszczący. Po kilku dniach ból mija, ale warto zgłosić się do lekarza po poradę. Ostre dnawe zapalenie stawów może zaatakować także inne stawy, często palców u rąk i nadgarstków. Przerwy między atakami choroby mogą także się zmniejszać. Choroba rozwija się zwykle u osób w średnim wieku, mniej więcej jeden chory na czterech ma w rodzinie osobę cierpiącą na tę samą dolegliwość.

Metody leczenia

Na tym etapie bardzo skuteczne jest leczenie za pomocą leków przeciwzapalnych. Jeśli stan się pogarsza, stosuje się inne leki zapobiegające poważniejszym problemom. Nadmiar kwasu moczowego może tworzyć w stawach kryształki, powodując nieodwracalną sztywność i uszkodzenia. Ponadto związki chemiczne mogą gromadzić się w guzkach dnawych na rękach i łokciach oraz na krawędziach uszu.

Jednak w większości wypadków można zapobiec postępowi choroby dzięki zażywaniu leków przepisanych przez lekarza i unikaniu pewnych potraw. Pokarmy takie jak wątroba, nerki, serce, podroby, gęś, kaczka, kraby i niektóre ryby powodują produkcję bardzo dużych ilości kwasu moczowego podczas trawienia.

Jednakże jeśli pacjent miał więcej niż jeden, dwa ataki dny, lekarz zazwyczaj przepisze mu lek zapobiegawczy, np. alluporinol, do codziennego zażywania. Lek ten obniża poziom kwasu moczowego we krwi i zmniejsza niebezpieczeństwo kolejnego ataku i możliwych komplikacji.

Podobne prace

Do góry