Ocena brak

Co to jest nadciśnienie krwi i jakie powoduje zagrożenia?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Zbyt wysokie ciśnienie krwi może być spowodowane przez guz nadnercza, ponieważ dochodzi wtedy do wydzielania nadmiernej ilości adrenaliny. Adrenalina, wydzielana przez gruczoły nadnerczy umieszczone na nerkach, pobudza serce, podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza jej krążenie w mięśniach. Chociaż produkcja tego hormonu zwykle zwiększa się podczas gwałtownego wysiłku lub przy odczuwaniu strachu, stała nadprodukcja prowadzi do nadmiernie wysokiego ciśnienia. Innymi przyczynami tego zjawiska bywa uszkodzenie jednej bądź obu nerek, które wydzielają zbyt dużo reniny - enzymu wytwarzanego przez nerki w celu podtrzymania ich własnych dostaw krwi. Jednak w wielu przypadkach lekarzom nie udaje się ustalić niekwestionowanej przyczyny nadciśnienia.

Niezależnie od przyczyny nadciśnienia stan ten wymaga leczenia, w przeciwnym razie może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Ciśnienie uszkadza ściany tętnic, które pokrywają się bliznami i robią się coraz węższe, przez co ciśnienie jeszcze bardziej się podnosi, a zmniejsza dopływ krwi do tkanek. Wówczas może dojść do uszkodzenia nerki, a renina wydzielana w większej ilości znowu podwyższa ciśnienie. Kumulowanie się negatywnych efektów stanowi zbyt duże obciążenie dla serca, które nie jest w stanie pompować krwi z płuc do reszty organizmu.

Nadciśnienie może także spowodować pęknięcie naczynka w oku lub mózgu i doprowadzić do ślepoty lub zawału. Na szczęście wcześnie rozpoczęte leczenie w dużym stopniu obniża ryzyko tak poważnych komplikacji. Guz nadnercza lub jedna uszkodzona nerka mogą zostać usunięte w celu przywrócenia ciśnienia do normalnego poziomu, podczas gdy inne formy nadciśnienia można leczyć farmakologicznie.

Wydaje się, że styl życia ludzi w bogatszych krajach zachodnich stanowi wielkie ryzyko dla tętnic. Stwardnienie tętnic zaczyna się wtedy, gdy tłuszcz, głównie w formie cholesterolu, gromadzi się po ich wewnętrznej stronie. W miarę powiększania się jego ilości, ścianki nie są już gładkie, tylko chropowate, i małe komórki krwi, zwane płytkami, zaczepiają się o te wybrzuszenia. Stopniowo ścianki robią się coraz twardsze i mniej elastyczne, a ich światło zawęża się, zmniejszając przepływ krwi. Cały proces prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, sam będąc częściowo skutkiem nadciśnienia. Stwardnienie tętnic nie ma jednej bezpośredniej przyczyny, ale wydaje się być dziedziczne. Występuje częściej u osób z nadwagą, mających mało ruchu, spożywających nadmierne ilości tłuszczu, żyjących w stresie i palących papierosy.

Podobne prace

Do góry