Ocena brak

Co to jest juta?

Autor /Timur Dodano /31.01.2012

Uprawiana od najdawniejszych czasów juta to ko­lejna cenna roślina przemysłowa. Jest stosowana do wyrobu worków, dywanów, obić tapicerskich, sznurków, do produkcji linoleum, papieru oraz jako materiał elektroizolacyjny. Juta pochodzi prawdo­podobnie z Indii, uprawiać ją można w ciepłym i wilgotnym klimacie.
Włókna otrzymuje się z długich, zdrewniałych łodyg, moczonych w wodzie tak długo, aż ich kora zacznie gnić. Proces ten nazywany jest roszeniem. Dochodzące do 3 m długości włókna wyciąga się ręcznie, a następnie myje i rozwiesza, by wyschły. Największymi producentami juty są Indie, Chiny i Bangladesz.
Juta stała się przedmiotem międzynarodowego handlu w XIX wieku, gdy Brytyjczycy zaczęli wy­syłać jutę uprawianą w Bengalu, z portu w Kalku­cie do Dundee w Szkocji. Wyrabiano z niej worki, w których transportowano bawełnę, zboże, wełnę i wiele innych towarów. Włókna jutowe są wytrzy­małe, a tkane z nich szorstkie materiały są jedno­cześnie mocne i elastyczne.
Kiedy w 1947 roku Bengal podzielono między Indie i Wschodni Pakistan (obecnie Bangladesz), przemysł jutowy przeżył gwałtowne załamanie. Po krótkim kryzysie produkcja juty zarówno w Indiach, jak i Bangladeszu znów zaczęła rosnąć i obecnie juta i wyroby z niej wytwarzane, jako towary eksportowe, zajmują ważną pozycję w gos­podarce Bangladeszu. Produkcja juty nie ma jed­nak przed sobą zbyt dużych perspektyw. Konkuren­cją dla niej są włókna sztuczne i syntetyczne oraz wielkie, szczelne kontenery, które pozwalają na transport sypkich materiałów bez użycia worków.

Podobne prace

Do góry