Ocena brak

Co to jest ICE (Inter City Express)?

Autor /Czech Dodano /31.01.2012

Niemiecki superekspres ICE (Inter City Express) odniósł wyjątkowy sukces. Wprowadzony w 1991 roku na trasie z Monachium do Hamburga, przez Stuttgart, Frankfurt i Hanower, rozwijał średnią prędkość 250 km/h.
Pociąg ICE wyposażony jest w dwie zintegro­wane z nim lokomotywy umieszczone na obu jego końcach oraz w 14 wagonów. Drogę z Frankfurtu do Hanoweru pokonuje w zaledwie 142 minuty, a 750 pasażerów podróżuje w pełnym luksusie. Wszystkie fotele są w pełni regulowane i podobnie jak w samolotach, zaopatrzone w słuchawki umoż­liwiające słuchanie audycji radiowych bądź spe­cjalnego programu „pokładowego". W oparcia fote­li I klasy wmontowane są odbiorniki TV, natomiast specjalny wagon obsługi handlowej zawiera pełne centrum komunikacyjne (możliwości telekonferencji oraz różne serwisy informacyjne).
Sieć ICE rozwijała się szybko. W 1992 roku pociągi wyjechały z Niemiec - stworzono połącze­nie z Zurychem. W 1993 roku trasa ICE dotarła do Berlina. Nowa superszybka linia połączyła Berlin z Frankfurtem w 1997 roku - jeżdżą na niej nowe pociągi ICE 2. Są one mniejsze - składają się z 1 lokomotywy i 7 wagonów. Najszybsze ICE 2 mogą poruszać się z prędkością aż 330 km/h. Ten impo­nujący wynik osiągnięto głównie dzięki nowocze­snej konstrukcji zmniejszającej masę pociągu -w najnowszym ICE 2.2 masa przypadająca na 1 pasażera wynosi zaledwie 850 kg.

Podobne prace

Do góry