Ocena brak

Co to jest erupcja pliniańska?

Autor /Szaran Dodano /31.01.2012

Najgroźniejsze wybuchy to erupcje typu Pli­niusz (lub Wezuwiusz). Najsłynniejszym takim zdarzeniem w historii był wybuch Wezuwiusza w 79 r., w południowych Włoszech. Zagładzie uległy wówczas dwa miasta - Pompeje i Herculanum. Herculanum zostało pokryte pyłami wulkanicznymi, z których utworzy! się tuf. Dlate­go podczas wykopalisk znajdowano np. sprzęty w takim stanie jak w dniu katastrofy.
Magma wulkaniczna podczas erupcji tego ty­pu jest lepka, co uniemożliwia, jak pisaliśmy wy­żej, uwalnianie gazów. Skutek jest katastrofalny. Strumień sprężonych gazów wystrzeliwuje mag­mę poprzez komin wulkaniczny na podobieństwo pocisku armatniego.

W erupcji typu Pliniusz wyzwolone siły mogą pokonać barierę dźwięku, a słup popiołów, ka­mieni i gazów może osiągnąć wysokość 30 km. Fragmenty skał, zwane materiałem piroklastycznym, ulegają rozdrobnieniu i w postaci fali śmier­cionośnego pyłu opadają na okolicę.
Niekiedy erupcje typu Pliniusza są tak gwał­towne, że wulkan ulega całkowitemu zniszcze­niu. W najlepszym przypadku ściany komina wulkanicznego zapadają się tworząc krater lub kalderę. W najgorszym - znika cały stożek, tak jak to się stało z wyspą Krakatau w 1883 r.

Podobne prace

Do góry