Ocena brak

Co to jest energia rzeki?

Autor /Wenta Dodano /31.01.2012

Masa wody w rzece oraz nachylenie terenu mają zasadnicze znaczenie dla energii wytwa­rzanej przez rzekę. Nie bez wpływu na zacho­wanie rzek pozostają pory roku i aura. Małe górskie strumyki potrafią zamienić się w rwące potoki niosące ogromne głazy, gdy odwilż lub obfite deszcze nagle zwiększają objętość wody.
Ospałe, stare rzeki odmładzają się pod wpływem wypiętrzeń skorupy ziemskiej, co zmienia spadek ich koryta. Nurt zyskuje nową energię i drąży nowe, głębokie doliny. Naj­bardziej spektakularnym przykładem takiej działalności jest Wielki Kanion Kolorado w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Ten gigantyczny wąwóz ma około 450 kilometrów długości. Na jego dnie, na głębokości dochodzącej nawet do 1600 metrów wije się rzeka Kolorado.
Obszar, po którym ona płynie, przez milio­ny lat mozolnie był wynoszony do góry. Przez cały ten czas rzeka coraz głębiej, cierpliwie drążyła swe koryto wśród nierówności terenu. Naukowcy uważają, że sama rzeka wydrążyła wąwóz na głębokość 3000 metrów. Natomiast to, że kanion jest obecnie o połowę płytszy spowodowane zostało erozją, która obniżyła cały okoliczny teren o 1400 metrów.

Podobne prace

Do góry