Ocena brak

Co to jest ciśnienie samoistne?

Autor /Aster Dodano /31.01.2012

Ciśnienie samoistne jest wynikiem nadczynności naturalnych mechanizmów kontrolnych organizmu. Ośrodek naczynioruchowy w dolnej części mózgu reguluje krążenie krwi, a zatem i jej ciśnienie. Informacje o poziomie ciśnienia krwi otrzymuje z wrażliwych na ciśnienie nerwów znajdujących się w aorcie (głównej tętnicy organizmu) i tętnicach szyjnych (prowadzących do głowy). Następnie ośrodek naczynioruchowy wysyła instrukcje do tętniczek, za pośrednictwem współczulnego układu nerwowego, rozkazując im się rozszerzyć lub skurczyć, w zależności od potrzeby. Jeśli z jakiejś przyczyny tętniczki nie rozszerzą się, ciśnienie krwi ulegnie podwyższeniu.
Opisany system regulacji działa bardzo szybko; wolniejszy układ jest zlokalizowany w okolicy nerek. Jeśli do nerek dopływa zbyt mała ilość krwi, wydzielają one hormon zwany reniną, który z kolei produkuje substancję o nazwie angiotensyna. Działa ona dwojako: po pierwsze zwęża tętniczki, podnosząc ciśnienie; po drugie stymuluje gruczoł nadnercza do wydzielenia hormonu aldosteronu, który zmusza nerki do zatrzymania większej ilości soli, przez co również wzrasta ciśnienie krwi.
Nie leczone nadciśnienie może prowadzić do rozwoju miażdżycy naczyń. Polega to na tym, że tętnice - „rurki", przez które przepływa krew z serca do tkanek organizmu - zwężają się, więc serce musi mocniej pracować przy pompowaniu. Następnie serce może powiększyć swój rozmiar, by sprostać dodatkowemu obciążeniu, ale jeśli to obciążenie będzie zbyt duże, w końcu nie da sobie rady i przestanie bić, czyli dojdzie do zawału serca lub nawet śmierci. Inne narządy zagrożone nadciśnieniem to nerki i mózg, gdyż oba wymagają regularnych dostaw krwi. Jeśli otrzymują jej za mało, może dojść do udaru mózgowego lub ustania pracy nerek.

Podobne prace

Do góry