Ocena brak

Co sądzisz o warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Autor /MesyitendyMes Dodano /15.03.2005

Temat opracowania :

Co sądzisz o warunkowym przedterminowym zwolnieniu i warunkowym zawieszeniu kary jako instytucjach prawnych służących do resocjalizacji sprawcy przestępstwa w warunkach wolnościowych.

Motto lekarza brzmi : ” przede wszystkim nie szkodzić ”. Zatem podobne pytanie można zadać sędziom którzy orzekają o winie lub niewinności oskarżonego. Podobno każdy zasługuje na drugą szansę i ja się z tym stwierdzeniem zgadzam lecz tylko częściowo. Ponieważ jak można dać drugą szansę człowiekowi który brutalnie zamordował matkę 3 dzieci. Jak można dać drugą szansę bestii która gwałciła i zabiła kilkuletnie dziecko. Ja może jeszcze mógłbym to zrozumieć jako, że nigdy podobne nieszczęście mnie nie spotkało ani nikogo z moich bliskich lecz nie wyobrażam sobie rodziców zamordowanego dziecka aby mogli dać kolejną szansę takiej osobie.
Ale jest światełko w tunelu ponieważ z literatury z której korzystałem wynika, że zawieszenia kary odbywania więzienia nie stosuje się w przypadku morderstw, gwałtów oraz rozbojów.

Odwołanie do prawa w starożytnym Babilonie: ząb za ząb, czy oko za oko wydaje się być sporym uproszczeniem, ale... Podchodząc do kwestii pragmatycznie, to tak na prawdę niekoniecznie musi chodzić o ukaranie przestępcy. Prawdopodobnie większy sens ma to, jak odbiorą tę karę inni, być może potencjalni przestępcy.

Dość często jesteśmy obiektami propagandy, szczególnie od ok. 10 lat, że nie tyle sama kara jest istotna, co jej nieuchronność. W każdej sytuacji nie można znaleźć w wypowiedziach tzw. autorytetów jakichkolwiek dowodów, że tak jest, albo tak nie jest.
Dlaczego w krajach skandynawskich, gdzie jeszcze tak niedawno obcinano rękę za kradzież można spokojnie zostawić niezamknięty samochód, albo walizkę na chodniku. Odstraszanie jeszcze tam działa...
Ktoś powie: zawsze się znajdzie szaleniec, któremu coś podpowiada, że ma zabić i... zabija. Tak, w kategorii szaleńców - zgoda, ale co do pozostałych, bardzo byłbym wstrzemięźliwy. Taki przestępca kalkuluje... i każdy inny podobny potencjalny przestępca - też. Kalkulacja, to jak w interesach: zyski i straty. I tu okazuje się, że straty mogą być zbyt duże. Może nie warto? A może jest jakiś inny sposób?
Chciałbym być dobrze zrozumiany; przypadek kary, szczególnie tej najwyższej powinien być stosowany wyłącznie w sytuacjach ewidentnych. Przestępca nie będzie mógł z góry założyć, że jego przypadek na pewno nie będzie ewidentny.
Wariant taki w niczym nie zagraża ogromnej większości społeczeństwa, wprost przeciwnie, zwiększa jego bezpieczeństwo.

A teraz trochę teorii:

WARUNKOWE ZAWIESZENIE WYKONANIA KARY polega na tym, że oskarżony zostaje skazany za popełnione przestępstwo, ale wykonanie kary zawiesza się na okres próby. W przypadku, gdy okres próby przejdzie pomyślnie okres uważa się za niebyłe. Sprawce traktuje się tak jakby tego czynu nigdy nie popełnił.

Do góry