Ocena brak

Co sądzę o XX wieku?

Autor /Bernadinek122h Dodano /07.06.2007

Uważam iż wiek XX to jedno wielkie g..no. Wiek XX to wiek największego rozwoju technicznego, a jednocześnie najbardziej krwawy wiek w historii świat. Podniosła się wyraźnie stopa życiowa a jednocześnie powiększyła przepaść pomiędzy krajami rozwiniętymi a państwami mniej rozwiniętymi.

Ogólnie mówiąc wiek XX zaczął się wojną i nią się skończył. W ciągu stu lat na świecie odbyły się dwie wojny światowe i kilkanaście lokalnych. Paradoksalnym faktem jest także to iż te dwie wojny przyczyniły się w głównej mierze do dzisiejszego rozwoju technicznego i cywilizacyjnego. Śmiało mogę powiedzieć iż nie mielibyśmy jeszcze ani samochodów z bezpiecznym ograniczeniem szybkości do 250 km/h ani samolotów które mogą z szybkością kilkakrotnie większą od szybkości dźwięku zerwać beton z pasa startowego i przelecieć w kilkadziesiąt minut nad oceanem, ani głupich telefonów komórkowych z wibratorami i dzwonkiem o wysokich tonach, które są tak małe iż można by z nimi nawet spać (oczywiście jak ktoś lubi takie przyjemności). Rozwinęły się wszystkie technologie, które miały by pomóc w uzyskaniu przewagi nad przeciwnikiem i po pewnym czasie po dodaniu kolorowej obudowy przeniosły się do życia codziennego.

Zmieniły się zupełnie wszystkie stosunki w społeczeństwie. Już nie ma klas społecznych dzielących się ze względu na pochodzenie, tylko ze względu na to czy ktoś ma dostęp do najnowocześniejszych technologii i tych którzy albo nie mają pieniędzy by dążyć za postępem, albo nie mają takiej możliwości. W ramach globalizacji życia zostały zatracone wszystkie zasady prawdziwej demokracji. Wszyscy politycy zachodni mówią o demokracji życia i to iż każdy jest równy, ale wszystkie ich decyzje są myślane o ogóle społeczeństwa, bez zainteresowania w sprawy jednostki. Życie próbuje się opisać za pomocą liczb i procentów, ale to wszystko się sprawdza jedynie na papieże a nie w praktyce. Paradoksem tego wieku jest także to iż wykształciły się w nim dwa najbardziej krwiożercze systemy polityczne; komunizm i faszyzm.

Lecz mimo wszystkich tych wad jest także kilka zalet. Ogólnie podniosła się długość życia ludzi. Wynaleziono szczepionki na większość chorób, chociaż nie na wszystkie ( A teraz drobna dygresja na temat wad: Wynajdowano można powiedzieć głównie szczepionki przeciwko chorobom dotykającym cywilizowany świat i nikt się prawie nie zajmował choroba na które ginęły całe plemiona w Afryce)(koniec dygresji). Kolejną zaletą jest także znaczny postęp technologiczny, który opracował wiele rzeczy używanych w dzisiejszym świecie, które przyjęły się (jak „Pan Tadeusz”) „pod strzechy”. Postęp spowodował także globalizację życia i szybki obieg informacji, który umożliwia życie na wysokim poziomie intelektualny i społecznym. Postęp pozwala także na podróże po świecie praktycznie dla każdego człowieka, które pozwalają na zdobywanie wiedzy o świecie i odpoczynek.

W sumie uważam iż wiek XX oprócz wielu innowacji, które są odczuwalne dla społeczeństw zachodnich, nie wiele wniosły dla większości populacji. Poza tym był to wiek w którym była największa liczba ofiar w istnieniu cywilizacji człowieka. Powstały dwa najbrutalniejsze systemy świata, które wiele zmieniły w historii ludzkości i wiele wniesie na przyszłość. Tak jak mówiłem w wstępie moim zdaniem wiek XX był okropny. Mimo wszystko może być moim zdaniem wspaniałą lekcją na przyszłość, której ludzkość nie powinna zapomnieć.

Do góry