Ocena brak

Co przygotować dla noworodka?

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Po pierwsze — należy przygotować dla niego miejsce. Ideałem jest* aby dziecko miało swój oddzielny, jasny, czysty, ciepły po| kój. Jeśli warunkHna to nie pozwalają, wydzielamy kącik w pobliżu okna, w którym powinno stać łóżeczko. Dziecko musi spać oddzielnie, nigdy ż matką. Bardzo niehigieniczny jest zwyczaj zastępowania łóżka — wózkiem. Nieprzewiewne ściany wózka nie dopuszczają świeżego powietrza. Wózek powinien służyć wyłącznie do spacerów. Łóżeczko może być metalowe (z siatką), koszykowe lub drewniane z opuszczonym dnem. Kupno łóżeczka z opuszczonym dnem pozwoli na używanie go przez pewien okres jako kojca. Ważną część łóżeczka stanowi materacyk z trawy pporskiej, włosia lub gąbki. Używanie jako materacyka miękkiej poduszki z pierza jest niewskazane, ponieważ istnieje ryzyko® że niemowlę może się udusić lub przegrzać.

W pierwszym okresie, gdy dziecko jest małe, łóżeczko może zastąpić wiklinowy kosz z materacykiem z włosia lub trawy morskiej.

Nieodzownym meblem w kąciku niemowlęcia jest stół lub komód-ka z szufladkami, w których znajdą miejsce przedmioty potrzebne dla dziecka. Będzie to również wygodne miejsce do jego przewijania. Do kąpieli należy zakupić wanienkę (dostępne są kolorowe wanienki z plastyku). Ponadto należy przygotować wiaderko z przykrywą do odkładania brudnych pieluszek.

Na przyjęcie mającego się narodzić dziecka należy przygotować zawczasu wyprawkę, to jest pościel i ubranie. Wielkość wyprawki zależy od możliwości finansowych. Należy pamiętać, że dziecko rośnie i wkrótce zapas kaftaników stanie się bezużyteczny.

Do wyposażenia łóżeczka potrzebne są:

—    folia nylonowa, którą zabezpieczymy materac przed zamoczeniem,

—    3 prześcieradła oraz podkłady z grubej flaneli, które będą chroniły prześcieradła przed zabrudzeniem, łatwiej bowiem wyprać podkład niż całe prześcieradło.

Do zawinięcia noworodka przygotowujemy:

—    3 kocyki z grubej flaneli wraz z 3 poszewkami (mogą być kolorowe),

—- 1 ciepły koc wełniany lub z anilany — na spacer,

—    40 pieluszek z tetry,

—    5 pieluszek z flaneli,

—    ceratki z folii nylonowej,

—    2 duże ręczniki i rękawice z tkaniny frottś do kąpieli.

Błędem jest przygotowywanie becika z pierza, który powoduje przegrzewanie dziecka i nieprawidłowe ułożenie. Na zbyt miękkim podłożu główka dziecka zwykle przechyla się do tyłu. Spanie z odchyloną głową sprzyja opadaniu żuchwy w dół i ku tyłowi, co może powodować cofnięcie brody i rozchylenie warg.

Tradycyjny becik można zmodernizować w ten sposób, że zamiast poduszki z pierza wkładamy do długiej powłoczki złożony pikowany materacyk z anilany.

Do ubrania dziecka przygotowujemy:

—    około 5 koszulek z cienkiego materiału (ryc. 2), rozciętych z tyłu, wiązanych na ramieniu (wiązanie na plecach może uwierać dziecko). Zbędne też są kryzki i koronki wokół szyi, " '    (

—    6 kaftaników z trykotu, flaneli lub tkaniny frottś,

—    1 komplet z cienkiej wełny, składający się z czapeczki i sweterka — na spacer,

—    1 czapeczkę płócienną do włożenia pod wełnianą czapeczkę.

Do pielęgnowania dziecka potrzebne również będą:

—    wata,

—    75% spirytus,

v- oliwka dla dzieci,

—    zasypka,

|— nożyczki,

—    miękka szczoteczka do włosów,

—    2 miseczki plastykowe potrzebne do toalety,

—- mydło dla dzieci.

 

Podobne prace

Do góry