Ocena brak

Co oznacza brak odruchów?

Autor /Orczyk Dodano /01.02.2012

Znaczenie odruchów w codziennym życiu jest bardzo zróżnicowane. Brak reakcji po uderzeniu w kolano nie utrudnia wykonywania codziennych czynności, choć przyczyny powodujące ten brak mogą wywoływać także inne objawy.

Czasami zdarza się, że ktoś przychodzi na świat bez któregoś z odruchów ścięgnistych i jest w stanie prowadzić całkowicie normalne życie. Jednakże bez niektórych odruchów trudniej się obejść, na przykład bez odruchu orientacji. Odruch ten może zniknąć w wyniku pewnych schorzeń móżdżku, po czym chory człowiek będzie miał duże trudności z utrzymaniem równowagi. Podobnie po utracie odruchu mrugania oko może doznać poważnych uszkodzeń, jeśli spadną na nie jakieś obce ciała i nie zostaną usunięte przez mrugającą powiekę.

Ludziom tracącym automatyczny odruch oddychania grozi duże niebezpieczeństwo nocą, kiedy przestaje pracować układ oddechowy zawiadywany wolą. Osoby, u których zanikły tak ważne odruchy muszą otrzymać specjalną pomoc do czasu, gdy zlikwiduje się przyczynę niebezpiecznej sytuacji. Na przykład pacjenci, którzy utracili zdolność automatycznego oddychania podczas snu muszą zostać podłączeni do respiratora, czyli specjalnego mechanicznego urządzenia podtrzymującego oddech.

Podobne prace

Do góry