Ocena brak

Cmentarz mennonicki

Autor /grapcio Dodano /24.01.2013

Wieś na Żuławach, 6 km na pn. zach. od Malborka, 3 km od szosy Malbork - Tczew.
Ok. 1635 w Stogach Malborskich osiedlili się mennonici, odłam protestanckich ana­baptystów, założony w Holandii w XVI w. Po 1768 powstała tutaj flamandzka gmina mennonicka.
Cmentarz założono prawdopodobnie ok. poł. XVIII w., a w 1 768 wybudowano kaplicę cmentarną, wokół której grzebano zmarłych. Jest to największa nekropolia mennonicka na Żuławach (2,6 ha). Jej układ przestrzenny wyznaczają rzędy lip. Starsza część, najgęściej pokryta mogiłami, znajduje się zaraz przy wejściu. Zachowało się tu 260 obramowań grobów ze sztucznego kamie­nia oraz 90 nagrobków, w tym 78 stel z piaskowca. Stele są różnej wielkości: wysokość od 112 do 258 cm; szerokość od 52 do 88 cm; grubość o 10 do 28 cm. W centralnej części każdego nagrobka znajduje się tablica z inskrypcją, pod którą umieszczony bywa ornament dekoracyjny lub symboliczny. Spotyka się symetryczne ornamenty roślinne (najczęściej trzy makówki) oraz ornamenty związane z sym­boliką śmierci i życia pozagrobowego: skrzyżowane gałęzie palm i wieńce laurowe.
W kwaterze kościelnej cmentarza, zaraz przy drodze, mieszkańcy wsi wznieśli kościół p.w. św. Wincentego a Paulo. Na frontowej ścianie kościoła w 1993 w czasie I Zjazdu Mennonickiego im. Helmuta Reimera umieszczono tablicę pamiątkową, ufundowaną przez Mennonickie Stowa­rzyszenie Historyczne w Niemczech. Cmentarz w Stogach Malborskich został odnowiony przez mennonitów z całego świata.

Podobne prace

Do góry