Ocena brak

CIUDAD RODRIGO, twierdza w hiszp. prowincji Salamanka nad rz. Agueda, dopływem Tagu, na drodze z Salamanki do Lizbony

Autor /Maciej555 Dodano /06.06.2013

Oblegana w 1810 i 1812. Hiszp. załoga fortecy pod dow. gen. Herrasti w 1807 liczyła 7 tys. ludzi. Dysponowała znaczną liczbą dział, znajdowała się tam bowiem szkoła art. Podczas pierwszego oblężenia C.R. w pobliżu miasta stała dyw. gen. La Romany i kilka oddziałów partyzanckich. Marsz. Ney zgromadził park oblęż-niczy i 15 VI 1810 rozpoczął blokadę. 25 VI podjęto bombardowanie twierdzy.

Załoga zmuszona była wycofać się do jednego z klasztorów. Po silnym ostrzale art. zostało zdobyte przedmieście św. Franciszka. Obrońcy liczyli na odsiecz Wellingtona, ale Junot pod Marialva odrzucił jego straż przednią na Almeidę. 9 VII Francuzi ustawili potężną baterię i przez 30 godz. ostrzeliwali miasto, które kapitulowało 10 VII.

Przedarł się tylko niewielki oddział kaw., chroniąc się następnie w Portugalii. W I 1812 Wellington obiegł twierdzę, wiedząc, że franc. załoga jest dosyć słaba. 141 Anglicy i Hiszpanie zdobyli klasztor św. Franciszka, a 191 opanowali miasto. Podczas szturmu zginęli gen. Mackinnon i gen. Crawford. Anglicy stracili też 2 tys. ludzi. Za zdobycie twierdzy Wellington otrzymał tytuł hr.

Podobne prace

Do góry