Ocena brak

Cietrzew

Autor /Micky78 Dodano /27.06.2013

Lyrurus tetrix (L.), rodzina Tetraonidae — głuszce. Jest stosunkowo masywnym ptakiem (długość samca 53 cm, samicy 41 cm). Samiec ma ogon w kształcie liry i czarne pióra z niebieskawym metalicznym połyskiem. Skrzydła ma na końcach brązowawe. Pokrywy podogonowe, pas na skrzydłach oraz plama nad nadgarstkiem są białe. Nad oczami są czerwone narośla, tzw. róże. Samica ma lekko wycięty ogon i nakrapiane brązowe upierzenie. Cietrzew żyje w Europie Północnej i w Azji. Zamieszkuje wilgotne lasy mieszane i liściaste, zręby, halizny, a także pastwiska porośnięte krzewami.

W okresie godowym samce odbywają toki na odkrytych miejscach, na ziemi. Podczas tokowania ptak biega (tańczy) z opuszczonymi skrzydłami, podniesionym ogonem i nadętą gardzielą, wydając monotonne głosy. Czasami samce biją się między sobą. Toki odbywają się zazwyczaj rano. Samica zakłada gniazdo na ziemi, czasem pod krzewami; jest ono słabo wyścielone źdźbłami traw, piórami, suchymi liśćmi. Składa do niego 6—12 żółtawych, pokrytych gęsto brunatnymi plamkami jaj.

Wysiaduje tylko samica przez 25—27 dni. Pisklęta wkrótce po wykluciu się z jaj opuszczają gniazdo; wodzi je samica. Po dwóch tygodniach już latają, ale pozostają z matką do jesieni, kiedy to tworzą się typowe stadka samców i samic. Pożywienie zmienia się w ciągu roku; w lecie dominują owady, później jagody i nasiona drzew. Należy do ptaków łownych.

Podobne prace

Do góry