Ocena brak

Ciemnotka okrągłolistna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ciemnotka wywodzi się z umiarkowanych obszarów Nowej Zelandii i jest niewielką, wiecznie zieloną rośliną, znoszącą znacznie bardziej suche otoczenie niż inne paprocie. Wyginające się pędy (długości do 30 cm) są pokryte gęsto rosnącymi listkami. Młode listki są okrągłe i czerwonawe, później przybierają owalny kształt i stają się błyszczące. Na każdym pędzie może rosnąć do 40 liści, których ogonki są czerwonobrązowe i pokryte włoskami. Paproć wyrasta z kłącza, z którego można podzielić i rozmnożyć roślinę. Małe paprotki nadają się do otwartych terrariów; większe - do wiszących koszy. Roślina ma zawsze zwarty pokrój, więc można posadzić kilka razem dla lepszego efektu.

Optymalna temperatura to 13°C, lecz w zimie roślina znosi minimum 7°C. Jeśli temperatura przekroczy 18°C, musimy roślinę wietrzyć, chroniąc przed przeciągami.

Lubi półcień, ale zniesie także ciemniejsze warunki. Chrońmy przed bezpośrednim światłem słońca.

Ziemia powinna zacząć podsychać, nim podlejemy roślinę. Podlewamy obficie i czekamy, aż podłoże znów zacznie przesychać. Wstawiamy doniczkę do wody na 30 minut, Odsączamy przez kilka godzin. Nie moczymy liści.

Preferuje niższą wilgotność niż większość paproci. Nie zraszać liści!

Nawozimy co miesiąc w okresie wzrostu, nawozem o stężeniu 50%.

Uprawiamy w przepuszczalnym podłożu z równych części piasku ogrodniczego i ziemi torfowej. Do powieszenia w koszu używamy wermikulitu, nie piasku. Przesadzamy rzadko: paproć ma mały system korzeniowy, dobrze rośnie przez dłuższy czas w 10 cm doniczce. Co drugą wiosnę uzupełniamy ziemię.

Usuwamy regularnie obumierające pędy. Rozmnażamy z zarodników na wiosnę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Paprocie łatwo ulegają zatruciu chemikaliami, Jeśli zostaną zaatakowane przez szkodniki, spróbój wykorzenić je innymi sposobami, sięgając po insektycydy dopiero w ostateczności. 

Przędziorek może sprawić problemy przy zbyt niskiej wilgotności otoczenia. Nie wolno jednak zraszac dolnej strony liści, więc zastosuj insektycyd lub wyrzuć roślinę. 

Brązowe liście są wynikiem zbyt ciepłych warunków. Przytnij chore do poziomu ziemi i skoryguj temperaturę. Gdy jest zbyt wilgotno lub pędy są moczone przy lekkomyślnym zraszaniu czy nieuważnym podlewaniu, pędy i liście zbrązowieją i uschną. 

Więdnące pędy są wynikiem nadmiernego podlewania rośliny.

Podobne prace

Do góry