Ocena brak

CIĄŻA U KOBIETY

Autor /Nikita09 Dodano /18.07.2013

Obejmuje okres od momentu zapłodnienia jaja do porodu i trwa ok. 280 dni. Nie jest to jednak regułą (wcześniaki lub tzw. ciąża przenoszona). Okres ciąży ludzkiej dzieli się na 3 trymestry.

Do charakterystycznych objawów wskazujących na istnienie ciąży należą: zatrzymanie miesiączki, powiększenie sutków, przebarwienie linii środkowej brzucha i brodawek (tzw. aureola), występowanie nudności i wymiotów przy jednoczesnym wzmożonym apetycie, częste oddawanie moczu i zaparcia.

Wraz z momentem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w śluzówce macicy dochodzi do szeregu zmian ogóinoustrojowych w organizmie kobiety oraz miejscowych w obrębie macicy.

Są one wynikiem oddziaływania hormonów wytwarzanych przez łożysko (gonadotropina kosmko-wa), ciałko żółte (progesteron) i jajniki (estrogeny). Dochodzi do systematycznego rozrostu macicy (do ok. 20-krotnego), zmian w jej uknwie-niu, a także w układzie włókien mięśniowych, które przesuwają się w kierunku dna. Dochodzi do przekro/ienia sromu i pochwy, która staje się szersza i bardziej rozciągliwa. Stawy miednicy ulegają rozluźnieniu, co stanowi przygotowanie ciężarnej do akcji porodowej. Równocześnie dochodzi do powiększenia gruczołów sutkowych (ok. 2 m-ca), które zaczynają produkować siarę (później mleko).

Ulegają zmianie parametry oddechowe i krążeniowe ciężarnej m.in. zwiększa się: pojemność klatki piersiowej i wentylacja piuc, pojemność minutowa serca, szybkość krążenia krwi w obiegu, ę objętość krwi krążącej, masa erytrocytów i liczba leukocytów, podnosi się odczyn Biernackiego (tzw, Ob.) jednomiesięczny zarodek ma ok, 0,5 cm długości, uwidocznioną część głowową i ogon.

Zawiązują się już mięśnie oraz zaczyna tętnić brzusznie położone serce. Pod koniec drugiego miesiąca ma ok. 2,5 cm, zaczyna przybierać kształty ludzkie, z kończynami o wyraźnym zarysie palców. Rozwija się twarz w zawiązkami oczu, uszu i nosa, ogon ulega skróceniu, a większość narządów wewnętrznych zajmuje swoje prawidłowe położenie. W trzecim miesiącu można określić płeć dziecka, w czwartym pojawiają się włosy na głowie i całym ciele (lanugo), pod koniec szóstego również rzęsy i brwi.

Z początkiem trzeciego trymestru dziecko jest już w pełni ukształtowane, przybiera szybko na wadze, a jego ruchy stają się silnie odczuwalne. W ósmym miesiącu ciąży zaczyna przemieszczać się w dół macicy i traci owłosienie z ciała. Pod koniec ciąży osiąga długość ok. 50 cm, wagę 3-4 kg i stan dojrzałości, który zapewnia mu przeżycie poza organizmem matki.

Akcje porodowa rozpoczyna się regularnymi skurczami macicy, na skutek nagłego wzrostu poziomu oksytocyny w organizmie matki, któremu towarzyszą skrócenie i rozwarcie szyki macicy.

Ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu matki, wymaga zatem dostarczenia odpowiedniej ilości energii oraz niezbędnych składników odżywczych w prawidłowych ilościach i proporcjach, w tym związków mineralnych i witamin, zwłaszcza kwasu foliowego (zmniejsza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u dziecka). W czasie ciąży mogą ulec nasileniu schorzenia wątroby i nerek.

Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się w pierwszych dniach samoistnym poronieniem (z przyczyn naturalnych). Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia jaja poza środowiskiem macicy mamy do czynienia z ciążą ekotopową (pozamaciczną), natomiast obecność pewnych objawów fizjologicznych, charakterystycznych dla ciąży (brak menstruacji oraz somatyczne zmiany w obrębie narządów płciowych i dróg rodnych) bez zapłodnienia komórki jajowej nazywamy ciążą urojoną.

Podobne prace

Do góry