Ocena brak

Ciąża przenoszona

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Należy przy tym pamiętać, że w tak obliczonym terminie rodzi tylko 3,9% kobiet, natomiast w okresie 1 tygodnia około terminu — 26,4% kobiet, a w okresie 3 tygodni około terminu — 66,6% kobiet. Dlatego przenoszenie ciąży nie jest równoznaczne z przekroczeniem terminu porodu i trzeba pamiętać o tym, że w ostatnich tygodniach przed obliczonym terminem zagrożenie płodu bardzo wzrasta, a krótko po 40 tygodniu ciąży (280 dni) należy liczyć się z możliwością niedotlenienia płodu wskutek postępującej niewydolności łożyska. Obserwacja (odczuwanie) ruchów płodu w ostatnich 2 tygodniach ciąży może zabezpieczyć przed wewnątrzmaciczną śmiercią płodu (sposób obserwacji — p. s.139).

Ruchy płodu można wzbudzić przez trącenie płaską dłonią w bok brzucha. Wówczas wstrząs ten udzieli się macicy i dziecko powinno zareagować na to poruszeniem się. W pewnych okresach dziecko śpi w łonie matki i wtedy może przez jakiś czas nie wykonywać ruchów, ale nie może to trwać zbyt długo. Nie wszystkie ciężarne odczuwają delikatne ruchy płodu. W razie wątpliwości — należy zgłosić się do poradni K.

Liczenie ruchów płodu ma znaczenie rozpoznawcze nie tylko w ciąży przenoszonej, lecz także w innych przypadkach, w których istnieje możliwość wystąpienia niedoczynności łożyska, a więc w nadciśnieniu tętniczym, zatruciu ciążowym, chorobach nerek, cukrzycy, konflikcie serologicznym. W tych stanach obumarcie płodu w łonie matki może nastąpić wcześniej, przed 40 tygodniem ciąży. Dlatego w takich przypadkach, tak jak i w ciąży przenoszonej, bezpieczniej jest doczekać terminu porodu na oddziale intensywnego nadzoru ciąży (nazywa się je także oddziałami patologii ciąży), gdzie jest możliwe zastosowanie odpowiednich metod nadzoru, jak i częste (nawet co godzinę) słuchanie bicia serca płodu, obserwacja koloru wód płodowych (amnioskopia) i innych, w zależności od wyposażenia danego oddziału i aktualnych potrzeb.

 

Podobne prace

Do góry