Ocena brak

Ciąża pozamaciczna

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W warunkach normalnych jajo po wypłynięciu z pęcherzyka znajdującego się na powierzchni jajnika dostaje się w okolicę ujścia brzusznego jajowodu, a następnie do jajowodu, i tu spotyka się z plemnikiem. Po połączeniu z nim ulega szybkiemu podziałowi zmierzając dalej do macicy, gdzie zagnieżdża się w błonie śluzowej. Od tej pory następuje dalszy szybki wzrost jaja płodowego w jamie macicy. Ten stan trwa aż do uzyskania pełnej dojrzałości płodu do porodu po około 266 dniach od czasu owulacji lub 280 od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, jeżeli cykle miesiączkowe były prawidłowe i trwały średnio około 28 dni.

Bywa^jednak' inaczej. Jajo może nie przedostać się do macicy, lecz zapłodnione w okolicy jajnika lub w jajowodzie — rozpocząć dalszy rozwój właśnie w tym miejscu. Zdarza się to co prawda rzadko, ale trzeba o tym w początkowych tygodniach ciąży pamiętać, ponieważ rozwój ciąży poza jamą macicy jest powikłaniem, grożącym poważnym krwotokiem. Wymaga to interwencji chirurgicznej — ciążę taką trzeba operować, aby nie dopuścić do ciężkiego, śmiertelnego krwotoku ciężarnej.

Do częstszych przyczyn ciąży pozamacicznej należą przewlekłe stany zapalne narządu rodnego, zwłaszcza jajowodów?.$ ich otoczenia. Powodują one częściowe zarośnięcie jednego lub obu jajowodów, które jest przeszkodą nie do przebycia dla zapłodnionego jaja.

Do innych przyczyn należą wady rozwojowe narządów płciowych niedorozwój jajowodów, przebyte operacje narządu rodnego, utrudniające lub uniemożliwiające przedostanie się zapłodnionego jaja do macicy. Mogą też być inne przeszkody, tak zwane czynnościowe, powodujące zaburzenia w przesuwaniu się jaja w jajowodzie lub opóźniające jego transport. Zdarza się, że wśród przyczyn ciąży pozamacicznej jest także patologia nasienia męskiego. Najczęstszą jednak przyczyną są zmiany pozapalne w narządzie rodnym, głównie w jajowodach. Zapłodnione jajo, znajdujące się poza jamą macicy, najczęściej w jajowodzie — szybko rosnąc rozpycha ściany i za* czyna zagnieżdżać się, wchodząc w kontakt z nabłonkiem ścian jajowodu. Tworzący się trofoblast, czyli ta część jaja płodowego, z której powstaje łożysko, niszczy nabłonek i naczynia pod nim biegnące i powoduje krwawienie do jamy brzusznej. To powikłanie wymaga operacji.

W początkowym okresie ciąży pozamacicznej objawy są takie? same, jak przy ciąży rozwijającej się prawidłowo. A więc po zatrzymaniu miesiączki mogą wystąpić nudności i wymioty, obrzmienie piersi i inne. W bardzo wczesnym okresie ciąży badaniem lekarskim nie można stwierdzić ciąży pozamacicznej. Jednak po paru tygodniach przy badaniu wewnętrznym może się okazać, że macica nie jest powiększona, natomiast istnieje zgrubienie po prawej lub lewej stronie macicy w okolicy jajowodu, w którym znajduje się rosnące jajo płodowe. Ponieważ miejsce zagnieżdżenia jest nietypowe, mogą wystąpić bóle w tym miejscu, zwłaszcza gdy jajo zaczyna się odklejać. Jeżeli dojdzie do pęknięcia jajowodu z ciążą pozamaciczną, występuje obfity krwotok wewnętrzny. W takim przypadku tylko szybka interwencja przez wykonanie operacji może uratować życie kobiety.

Ponieważ rozpoznanie ciąży pozamacicznej w początkowym okresie nie jest łatwe, gdyż objawy są takie same, jak przy ciąży normalnej, to jeżeli po badaniu ginekologicznym lekarz ma podejrzenie nieprawidłowego zagnieżdżenia się jaja płodowego, zwykle kieruje pacjentkę na obserwację na oddział ginekologiczny. Obserwacja ta jest konieczna ze względu na ryzyko związane z ciążą pozamaciczną. Jeżeli występują nieznaczne krwawienia, bóle okresowe w dole brzucha, zwykle po jednej stronie — w pierwszych tygodniach ciąży — zawsze trzeba myśleć o możliwości istnienia ciąży pozamacicznej. W dalszym rozwoju takiej ciąży, gdy dojdzie do pęknięcia jajowodu i wewnętrznego krwotoku, pojawia się uczucie ogólnego osłabienia i jeżeli szybko nie nastąpi ratunek — ciężarna traci przytomność pod wpływem wewnętrznego krwotoku.

Podobne prace

Do góry