Ocena brak

Ciąża pozamaciczna

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Etiologia. Przebyte stany zapalne macicy jajowodów, wady rozwojowe narządu rodnego, poronienia sztuczne, endometrioza, rzadziej gruźlica narządu lodnego.

Ciąża pozamaciczna usadawia się najczęściej w jajowodzie (w cieśni lub w bańce). Może usadowić się też w jajniku, w pękniętym pęcherzyku Graafa lub w każdym miejscu jamy brzusznej (ciąża brzuszna).

Przebieg kliniczny. Najczęściej ciąża pozamaciczna ujawnia się klinicznie pod postacią:

1)    poronienia trąbkowego (abortus tuba-rius) z wytworzeniem się krwiaka około-trąbkowego (haematocoele peritubaria) lub krwistka pozamacicznego (haematocoele re-trouterina);

2)    pęknięcia jajowodu (ruptura tubae);

3).    zaśniadu krwawego (mola tubae).

Tworzy się wówczas krwiak trąbki otor-biony. Krew nie przedostaje się do jamy otrzewnej na skutek zarośnięcia ujścia brzusznego. Krwiak ulega zmianom wstecznym i powolnej resorpcji, jeśli wcześniej chora nie zostanie operowana.

Objawy. We wczesnej ciąży pozamacicznej stwierdza się tylko ogólne objawy ciążowe; nie ma bólów ani krwawienia. W dalszym przebiegu zjawiają się krwawienia z macicy, mniej lub bardziej nasilone; najczęściej jćst pokrwawianie krwią ciemną. Jednym z najczęstszych objawów są bóle w podbrzuszu, jednostronne, występujące pod postacią ataków bólowych. Przy poronieniu trąbkowym, kiedy krew sączy się do jamy otrzewnowej, mogą występować nagłe, przemijające omdlenia. Tworzeniu się krwiaka pozamacicznego towarzyszą często parcia na odbytnicę. Badaniem ginekologicznym w poronieniu trąbkowym stwierdza się obok macicy, prawidłowej wielkości lub nieznacznie powiększonej, opór w okolicy przydatków mfi jednostronny, niebolesny, lub opór z tyłu poza macicą — w przypadku tworzenia się krwistka pozamacicznego. W pękniętej ciąży pozamacicznej stwierdza się objawy ostrego krwawienia do jamy brzusznej (bladość powłok, szybkie tętno, spadek ciśnienia skurczowego, kłucia w okolicy pod-obojczykowej, duszność), bolesność i napięcie powłok brzusznych, objaw Blumberga.

Rozpoznanie opiera się na powyższych objawach. W przypadkach wątpliwych pomocna może okazać się próba ciążowa, tym, że negatywny jej wynik nie wyklucza ciąży pozamacicznej. Decydujące znaczenie w rozpoznaniu ma dodatnia próba nakłucia zatoki Douglasa (wydobycie krwi ciemnej, rozłożonej lub drobnych skrzepów). Rozpoznanie ciąży pozamacicznej nastręcza często dużo trudności i wymaga dłuższej obserwacji klinicznej. Próbne wyłyżeczkowanie macicy i badanie histopatologiczne wyskrobin może nasuwać podejrzenie istnienia ciąży pozamacicznej, jeśli w wyskrobinach stwierdza się jedynie doczesną, bez kosmków. Należy pamiętać, że ciąża pozamaciczna może przebiegać wśród nietypowych objawów; chora może nie mieć objawów domyślnych ciąży ani zatrzymania miesiączki. W różnicowaniu należy uwzględnić stany zapalne przydatków, torbiel jajnika, przetrwały pęcherzyk Graafa, resztki po poronieniu.

Leczenie w przypadkach stwierdzonej ciąży pozamacicznej jest zawsze operacyjne. Operacja polega na usunięciu patologicznie zmienionej trąbki.


 

Podobne prace

Do góry