Ocena brak

Ciąża obumarła

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Jeśli płód obumrze we wczesnym okresie (do 16 tyg.) i nie dochodzi do wydalenia jaja na zewnątrz, mówimy o poronieniu daremnym (missed abortion). Stan ten powyżej 16 tygodni nazywamy porodem niewczesnym lub przedwczesnym daremnym czy zatrzymanym (missed labour).

Rozpoznanie ustalamy na podstawie następujących objawów: macica powiększona, ale wielkością nie odpowiada zatrzymaniu miesiączki; bardziej twarda. Objawy ciążowe, jak nudności, wymioty, powiększenie brzucha, ustąpiły. Krwawienia najczęściej nie ma, jedynie odchody brudne. Rozpoznanie udaje się ustalić często dopiero po dłuższej obserwacji. Pomocne mogą okazać się próby ciążowe. Należy jednak pamiętać, że próba dodatnia może utrzymywać się jeszcze przez 2 tyg. po obumarcią ciąży. Próba u-jemna przemawia za ciążą obumarłą. Rozpoznanie obumarcia w ciąży zaawansowanej, w drugiej połowie, opieramy na braku tętna płodu uprzednio słyszalnego, ustaniu ruchów płodu, zmniejszeniu się objętości brzucha. Radiologicznie można stwierdzić dachówkowate zachodzenie na siebie kości czaszki (objaw Spaldinga) lub ostry garb kręgosłupa części szyjnej (objaw Kehrera).

Postępowanie. Jeśli jajo płodowe obumarło w pierwszej połowie ciąży, należy wyczekać, aż macica obkurczy się do wielkości pięści, i dopiero wówczas przystąpić do wyłyżeczkowania. Jest to zabieg trudny, przy którym może wystąpić groźny dla życia krwotok, i dlatego powinien być wykonany w warunkach szpitalnych. Należy określić grupę krwi i Rh i mieć w pogotowiu krew. Podczas wyłyżeczkowania lub po nim wstrzykujemy dożylnie lub domięśniowo przetwory sporyszu (Methergin, Gynergen) lub wyciągi tylnego płata przysadki (Syntocinon). Jeśli krwawienie nie ustaje, zmuszeni jesteśmy czasem wytamponować macicę. W przypadku gdy i to zawodzi, wobec groźnego dla życia krwotoku decydujemy się na wycięcie macicy drogą brzuszną bądź przez pochwę. Jeśli płód obumiera w drugiej połowie ciąży i nie dochodzi do por.odu, należy ograniczyć się do wyczekiwania i obserwacji. Często poród obumarłego płodu następuje samoistnie. Poród powinien odbyć się w szpitalu. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia groźnego krwotoku z powodu skazy krwotocznej krwi (afibrynogene-mia). Ryzyko wystąpienia skazy rośnie, jeśli płód obumarły tkwi w jamie macicy dłużej niż 5—6 tygodni. Należy więc dążyć do rozwiązania przed upływem tego terminu.


Podobne prace

Do góry