Ocena brak

Chróścina jagodna (Drzewo poziomkowe)

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Wiecznie zielone, zazwyczaj mniejsze, drzewo liściaste dorastające około 10 m wysokości. Korona bardzo gęsta, zwykle silnie, okrągławo sklepiona, dość regularna Pień rzadko całkiem prosty, przeważnie pokrzywiony i już na małej wysokości rozwidlony. Gałęzie rozchodzą się promieniście na wszystkie strony, są pokrzywione i pogięte.

Kora na młodszych okazach jeszcze ciemna, brunatnoczerwonawa, u starszych drzew brunat-noszara lub szara, poszarpana, szorstka i łusko-wata. Pędy czerwonawe, gruczołowato owłosione, z dodatkowymi, dłuższymi włoskami.  

Liście podłużno-eliptyczne, z przodu zaostrzone, w przybliżeniu dwa razy tak długie jak szerokie (5-10 cm długości i do 5 cm szerokości), całobrzegie lub bardzo delikatnie piłkowa-ne, z wierzchu błyszczące i ciemnozielone, od spodu wyraźnie jaśniejsze, obustronnie nagie albo tylko u nasady bardzo słabo owłosione.

Ogonek liściowy ma 1-1,5 cm długości, jest czerwonawy i silniej owłosiony. Kwiaty podobne do konwalii, z dzbankowatą koroną barwy białej, jasnozielonkawej lub jas-noczerwonej, mają około 9 mm długości. Kielich zielonkawy, bardzo krótki, trwały, z niewyraźnymi działkami. Kwiaty, licznie zebrane w wiszących wiechach długości palca, pojawiają się jesienią razem z dojrzewającymi owocami.

Owocem jest wielonasienna jagoda wielkości do 2 cm, kulista, początkowo żółtawa, później intensywnie czerwona, o mdłym smaku.

Występowanie: Drzewo występujące w suchych zaroślach (m.in. typu makia), przede wszystkim w obszarze śródziemnomorskim; ponadto nierzadko spotyka się je na zachodzie Europy wzdłuż wybrzeża Atlanty az do Irlandii - tutaj często sadzone jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach, głównie ze względu na atrakcyjne owoce,

Okres kwitnienia: Od października do grudnia

Gatunek pokrewny:

Chruścina cypryjska (Arbutus andrachne) osiąga wysokość 10-12 metrów. Korona jest bardzo gęsta, w zarysie okrąglawa. Kora u młodych okazów gładka, rudobrunatna, prążkowana. Liście na krótkich ogonkach, podluż-no-owalne, o długości 5-10 cm i szerokości do 6 cm. Kwiaty dzbankowate, białe, w zwartych, wyprostowanych wiechach. Owoce typu jagody (o 1,0-1,5 cm grubości, kuliste), o brodaw-kowatej powierzchni, pomarańczowoczerwo-ne, lub brunatnożółte.

Występuje we wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego, w rejonie Morza Egejskiego i nad Morzem Czarnym.

Podobne prace

Do góry