Ocena brak

Chory Koń

Autor /ScufadoInonfimbymb Dodano /16.03.2006

PIERWSZE OBJAWY - zdrowy koń ma błyszczącą sierść i lśniące oczy o bystrym wejrzeniu. Jeśli wygląda na zmęczonego, jest apatyczny, ma matową sierść lub wzbrania się przed przyjmowniem pokarmu, może to świadczyć o chorobie. Mało doświadczony właściciel powinien natychmiast zadzwonić po lekarza weterynarii, bardziej doświadczony zaś może sam przeprowadzić wstępne rozeznanie, dzięki któremu będzie mógł lekarzowi już przez telefon udzielić dokładniejszych informacji na temat objawów choroby i stanu konia.

PULS I CZĘSTOŚĆ ODDECHÓW - koń, który spokojnie stoi na pastwisku lub w boksie, oddycha zwykle 8-16 razy na minutę. Można policzyć oddechy konia obserwując ruchy klatki piersiowej lub trzymając rękę przed jego nozdrzami. Wyczuwa się wtedy strumień wydychanego powietrza.
Puls można wymacać palcem wskazującym i środkowym na tętnicy przechodzącej po spodniej krawędzi ganaszy. Wynosi on zwykle 28-48 uderzeń na minutę.

TEMPERATURA CIAŁA - normalna temperatura ciała konia w spoczynku wynosi zwykle 37,5-38,2C. Mierzy się ją nawilżonym lub natłuszczonym termometrem umieszczonym w odbycie konia. Nie wszystkie konie łatwo pozwalają na taki zabieg. Często przyciskają ogon do odbytu, utrudniając włożenie termometru. Czasem włożony termometr może zniknąć w jelicie. Aby temu zapobiec, wystarczy przywiązać do niego tasiemkę z uwiązanym na drugim końcu np. spinaczem do bielizny. Wkładając termometr do odbytu, spinacz ten zaciska się na włosach końskiego ogona. Tasiemka pomoże wydobyć wciągnięty do prostnicy termometr. Dzięki temu zabezpieczeniu termometr nie wypadnie także na podłogę stajni lub nie zgubi się w ściółce boksu.

PRACA JELIT - przykładając głowę do boku spokojnego konia za klatką piersiową i słuchając odgłosów pracy jelil, można zauważyć, że wewnątrz panuje "spory ruch". Brak tych odgłosów będzie sygnałem, że koń ma kolkę.
Kolka to zespól objawów bólowych w obrębie brzucha. Koń jest niespokojny, często spogląda na brzuch, grzebie kopytami, kładzie się i tarza. Przeważnie odmawia także jedzenia, lecz pamiętajmy, że nie wolno go do jedzenia nakłaniać. Należy jak najszybciej wezwać lekarza weterynarii, a do jego przybycia można masować koniowi brzuch. Także masaż uszu może zwierzęciu ulżyć, gdyż leżą tam punkty, których uciskanie usmierza ból brzucha. Czasami pomaga oprowadzanie konia, ruch bowiem pobudza jelita do pracy. Nie należy jednak lonżować go w szybkich chodach, gdyż niepotrzebnie obciąża to serce. Dawniej uważano, że kładzenie się jest dla konia z kolką bardzo niebezpieczne. Dziś już się tak nie uważa. Nie obawiajmy się więc. gdy kolkujący koń się położy i nie zmuszajmy go do powstania.

KASZEL - kaszel i wydzielina z nozdrzy, ciężki oddech i ogólna słabość konia mogą świadczyć o przeziębieniu lub grypie. Choroby te u koni należy traktować bardzo poważnie i natychmiast po stwierdzeniu objawów wezwać lekarza weterynarii.

Podobne prace

Do góry