Ocena brak

Choroby wątroby a ciąża

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka jest wątroba. W wątrobie przebiegają procesy krzepnięcia krwi, magazynowane jest żelazo i witaminy, tu następuje wytwarzanie i wydzielanie żółci, przemiana białek, tłuszczów, węglowodanów i odbywa się wiele innych procesów, jak na przykład odtruwanie organizmu i usuwanie substancji zbędnych lub szkodliwych.

W czasie ciąży zadania wątroby są zwiększone, ponieważ jest zwiększona ogólna przemiana materii w organizmie matki, dodatkowo obciążonej przemianą materii płodu, którego wątroba jest jeszcze niedojrzała.

W czasie ciąży u około 2% kobiet występują zaburzenia czynności wątroby, dotychczas zupełnie sprawnej. Zaburzenia te objawiają się w postaci żółtaczki lub lekkiego zażółcenia skóry na tle podwyższonego stężenia bilirubiny w surowicy krwi ciężarnej. Normalne stężenie bilirubiny nie przekracza 12,7 jumol/l (0,74 mg%). Stan podżółtaczkowy występuje przy stężeniu 29,8—31,0 /imol/l (1,75—1,80 mg%). Przy wyższym stężeniu bilirubiny barwniki żółciowe pojawiają się także w moczu. Jest to tak zwana cholestaza ciążowa. Ciążowe uszkodzenie czynności wątroby objawia się często wystąpieniem swędzenia skóry (90% przypadków).

W żółtaczce zakaźnej, wywołanej wirusem, chora początkowo skarży się na złe samopoczucie, na stany podgorączkowe, bóle stawowe, mięśniowe, a dopiero później pojawia się żółtaczka i na jej tle po 2—3 tygodniach występuje swędzenie skóry j.ako objaw wtórny. Kamica żółciowa powoduje napadowe bóle. Pojawienie się żółtaczki zależne jest od zamknięcia odpływu żółci z wątroby. W razie wystąpienia swędzenia skóry — do typowych badań laboratoryjnych, które trzeba przeprowadzić, należą: określenie stężenia bilirubiny w surowicy krwi oraz aktywności aminotransferaz, które przy uszkodzeniach wątroby wybitnie wzrastają. Jest to najczulszy wskaźnik uszkodzenia wątroby.

Przebieg cholestazy ciążowej w porównaniu do żółtaczki zakaźnej jest łagodny. U kobiet ciężarnych z cholestazą często występuje wcześniactwo i obumarcie płodu w łonie matki albo zgon noworodka po urodzeniu. Dlatego po stwierdzeniu objawów cholestazy ciążowej należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań i leczenia (na oddziale ciąży wysokiego ryzyka). Poprawę stanu uzyskuje się nawet pod wpływem samego leżenia, które usprawnia ukrwienie wątroby.

Czasami cholestaza ciążowa powtarza się przy następnych ciążach. Jeżeli przebiega z objawami zatrucia ciążowego i odmiednicz-kowego zapalenia nerek — zagrożenie płodu jest większe.


 

Podobne prace

Do góry