Ocena brak

Choroby serca a ciąża

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Poważnym powikłaniem ciąży jest choroba serca kobiety ciężarnej, o ile przebiega z niewydolnością krążenia. Kobiety chore na serce powiipyprzed zajściem w ciążę, pytać się h/adzić w tej sprawie lekarzy: przede wszystkim leczącego serce, a także położnika, który ciążę będzie prowadził. Ryzyko dla kobiety na ogół daje się przewidzieć, jeś&jest to wada serca wrodzona lub nabyta i jeśli choroba została wcześniej rozpoznana, jest odpowiednio leczona i systematycznie nadzorowana w poradni dla chorych na serce. Zwykle niebezpieczeństwo dla matki, a więcej dla płodu wzrasta wraz z ciążą ze względu na zwiększający się metabęizma,płodu.

Jak powszechnie wiadomo, w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na tlen, musi więc zwiększyć się praca serca i płuc oraz przepływ krwi przez wątrobę i nerki, wzrasta tez wielokrotnie krwiobieg w krążeniu maciczno-łożyskowym. Okres ciąży u kobiet chorych na ąerce wymaga szczególnej uwagi i troski. Poród przy niewydolności układu krążenia kobiety rodzącej jest połączony z dużym ryzykiem, toteż powinien się odbywać w takich oddziałach, które są do tego przygotowane. Kobieta, u której nie było objawów niewydolności układu krążenia przed ciążą i która nie leczyła się na serce, ale w czasie ciąży wystąpiły objawy niepokojące, jak zadyszka i szybkie męczenie się przy niedużym już wysiłku oraz u której pojawiają się obrzęki i nadciśnienie, zasinienie Wokół ust itp., powinna |a^j ną|t-szybciej zjawić się w poradni dla kobiet i u internisty, którzy ustalą przyczyny tego stanu.

Choroby serca nabyte mają różne tło. Najczęściej jednak^est to powikłanie wynikłe po schorzeniach reumatycznych i po częstych anginach. Przy chorobach serca częściej ;dochodzi do zakażeń i zakrzepowego zapalenia żył. Leczenie stanów niewydolności układu krążenia i chorób serca powinien prowadzić lekarz specjalista chorób serca, przy czym kobieta nie powinna lekceważvć żadnego z niepokojących objawów.

 

Podobne prace

Do góry