Ocena brak

Choroba de Quervaine

Autor /carbonara Dodano /02.12.2013

Istotą choroby jest zapalenie pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników, który zawiera ścięgna mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka.

Przyczyną zapalenia są sumujące się urazy i przeciążenia wymienionych wyżej ścięgien z powodu wykonywania zajęć sportowych i czynności zawodowych, w których powtarza się mocny chwyt, połączony z odwiedzeniem ręki.

W związku ze zmianą amplitudy kierunków działania mięśni, przy określonych ruchach ręki i kciuka, dochodzi do konfliktu ścięgien i pochewek scięgni-stych z otaczającymi tkankami. Upośledzenie poślizgu ścięgien w obrębie pochewki może być spowodowane także zmianami kostnymi w obrębie dalszej nasady k. promieniowej.

Także nadliczbowe ścięgna, jeśli maja te samą część kurczliwą, a różne długości i przyczepy, będą powodować ograniczenie amplitudy skurczu mięśnia w czasie wykonania ruchu kciukiem.

Ścięgna krótsze podczas wykonywania krańcowego ruchu będą rozciągane, a mięsień - nadmiernie obciążony pracą.

W opisanej wyżej sytuacji różna amplituda ruchomości dla poszczególnych ścięgien nadliczbowych tego samego mięśnia zwiększa nacisk na pochewkę ścięgnistą.

Przewlekle drażniona pochewka reaguje przekrwieniem, obrzękiem i wysiękiem, a później włóknieniem, doprowadzającym do pogrubienia ścian i trwałego zwężenia jej światła.    Ryc. 4.6. Ścięgna I przedziału

prostowników ręki.

Objawy

Na pierwsze miejsce wysuwają się bóle okolicy wyrostka rylcowatego k. promieniowej, występujące przy ruchach kciuka, przywodzeniu ręki i mocnym uchwycie. Bóle nierzadko promieniują w kierunku kciuka oraz przedramienia i uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności życiowych, sportowych i zawodowych. Jednocześnie stwierdza się obrzęk, powiększający obrysy obwodowej nasady przedramienia w okolicy wyrostka rylcowatego k. promieniowej. Ścięgna są napięte, pochewka wyraźnie pogrubiała. Ciągłe drażnienie okostnej wyrostka rylcowatego może spowodować jego pogrubienie. Niekiedy dochodzi do przeskakiwania ścięgien ponad wyrostkiem. Znacznie zaawansowana stenoza pochewki może doprowadzić do tzw. strzelającego ścięgna.

Ból uciskowy występuje na powierzchni bocznej k. promieniowej około 1 cm powyżej wyrostka rylcowatego.

Leczenie zachowawcze przynosi pożytek jedynie w początkowym stadium choroby. Najważniejsze jest unieruchomienie w opatrunku obejmującym przedramię i sięgającym do główek II - V kk. śródręcza. Kciuk winien być unieruchomiony łącznie ze stawem między paliczkowym (unieruchomienie powinno trwać do ustąpienia objawów zapalnych w obrębie pochewki). Miejscowo i ogólnie można stosować leki przeciwzapalne. Wstrzyknięcie można powtarzać w razie potrzeby 2-3 krotnie.

W zmianach zaawansowanych leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny.

 

Podobne prace

Do góry