Ocena brak

Choroba Bechterewa (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ZZSK)

Autor /kredka Dodano /25.04.2014

Choroba ta określana jest też czasem chorobą Bechtere-wa-von Striimpella-Marie. W. M. Bechterew (1857-1927) był rosyjskim neuropatologiem, psychiatrą i psychologiem. Prowadził badania z zakresu anatomii i fizjologii układu nerwowego oraz dziedzin pokrewnych, w tym badania kręgosłupa. A.G. von Striimpell (1853-1925) był niemieckim internistą i neurologiem. Francuski neurolog R Marie (1853-1940) pracował w Paryżu. Wszyscy trzej, jako neurolodzy, a nie ortopedzi ani chirurdzy, opisali to schorzenie kręgosłupa.

W tym przypadku mamy do czynienia z zapaleniem, pochodzącym z grupy przewlekłych schorzeń zapalno--reumatycznych, umiejscowionych w szkielecie osiowym. Szczególnie dotknięte są stawowe połączenia segmentów kręgosłupa, stawy biodrowo-krzyżowe, spojenie łonowe i małe stawy międzykręgowe. Schorzenie to może również występować w stawach i przyczepach ścięgien kończyn, ale wtedy ma inną nazwę.

Choć trudno określić właściwą przyczynę schorzenia, zauważono, że często występuje ono jako zjawisko towarzyszące przewlekłym zapalnym schorzeniom jelit, łuszczycy i innym zjawiskom zapalnym. Dotyczy to zapalenia znajdującej się wewnątrz stawu błony maziowej, połączonego z włóknieniem i sztywnieniem tej tkanki. W układzie wiązadłowym kręgosłupa dochodzi do kurczenia się tkanki i jej kostnienia. Dotknięte mogą być także narządy wewnętrzne - nawet oko i serce.

Schorzenie występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet - w stosunku mniej więcej 9:1. Tak więc około 90% chorych to mężczyźni, w wieku 15-30 lat. Często chory na ZZSK rozpoczyna leczenie dopiero trzy, cztery lata od momentu zachorowania, ponieważ wcześniej nie udało się postawić właściwej diagnozy. Dziś już we wczesnej fazie choroby, obok badania rentgenowskiego, prowadzi się badania krwi. W ich wyniku - mimo braku czynnika reumatycznego - w 90% przypadków stwierdza się obecność pewnego białka: HLA-B 27 (antygenu zgodności tkankowej). W początkowej fazie choroby może być też bardzo podwyższony opad krwinek (OB). To jeszcze nie dowodzi istnienia ZZSK, wskazuje jedynie, że wystąpiła silna reakcja zapalna.

Podobne prace

Do góry