Ocena brak

Chemiczne środki antykoncepcyjne

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Historia antykoncepcji chemicznej datuje się od starożytności. Wzmianki o używaniu tamponów, gąbek, owoców, oliwy itp. w celach antykoncepcyjnych spótykamy już w zapiskach staroegipskich. Obecnie także jeszcze dość często stosuje się środki chemiczne, zarówno farmakologiczne, jak !§,,domowej,

Mechanizm ich działania polega na upośledzeniu funkcji plemników przez ich unieruchomienie, niszczenie, spowodowanie obumarcia lub rozpadu. Na 5—15 min przed stosunkiem wprowadza się do pochwy galaretki plemnikobójcze, pasty, tabletkjstiub czopki. Skuteczność antykoncepcyjna środków chemicznych jest niska (20—40 ciąż na 100 kobiet stosujących antykoncepcję w ciągu roku), co jest istotną wadą tej metody. Poza tym środki chemiczne mogą powodować uczulenie lub stany zapalne pochwy m szyjki.

Ostatnio podnoszą się także głosy o możliwości częściowego tylko uszkodzenia plemników, co w razie zapłodnienia może powodować uszkodzenie płodu. Obawy te, aczkolwiek nie pozbawione podstaw, nie znalazły w pełni potwierdzenia w badaniach naukowych, Sjie znaczy to jednak, rże nie należy brać ich pod uwagę.

W chwili obecnej uważa się, że dostępne środki chemiczne powinny być kojarzone ze środkamBmechanicznymi, co łącznie zwiększa ich pewność antykoncepcyjną. Same środki chemiczne są zbyt niepewne.

Od kilku lat w polskich aptekach pojawił się Patentex-oval, którego działanie polega na wytworzeniu w pochwie pianki, która ma działanie plemnikobójcze i hamujące penetracje plemników do szyjki macicy.

 

Podobne prace

Do góry