Ocena brak

CHATĘ AU-THIERRY, m. w dep. Aisne, na drodze z Paryża do Metzu

Autor /Maciej555 Dodano /06.06.2013

Gdzie 12II1814 doszło do bitwy między głównymi siłami Napoleona a korpusami prus. Yorcka i ros. Osten-Sackena.

Po zwycięstwach pod Champaubert i Montmirail Napoleon ruszył w pogoń za Bliicherem, cofającym się na płn. Dopadł wprawdzie korpusów Yorcka i Osten-Sackena, kiedy przechodziły most na Marnie, ale Macdonald, mimo cesarskiego rozkazu, nie zamknął przeciwnikowi drogi przeprawy i tym samym Prusacy i Rosjanie mogli wydostać się z pułapki. Kaw. franc. i gwardia 12II zdołały przełamać opór Prusaków, którzy pospiesznie wycofali się ku Ch.-T.

Chociaż nieprzyjaciel nie został rozbity, utracił jednak 3 tys. jeńców, znaczną część bagaży i 9 dział. Straty franc. wynosiły 500 ludzi. Wycofujący się Prusacy mieli jeszcze czas zniszczyć most na Mamie, co wstrzymało franc. pościg. Wieczorem tego dnia Napoleon dowiedział się, że korpus Marmonta wyparto spod Etoges.

Doszedł do wniosku, że dokonał tego ros. korpus Wittgen-steina i że w związku z tym prus. marsz. Bliicher, dowodzący Armią Śląską, ma pod swoją bezpośrednią komendą niewiele wojska. Przerwał więc pościg za Yorckiem i Sackenem (pozostawił w splądrowanym przez nieprzyjaciela Ch.-T. tylko korpus Mortiera) i o godz. 3 w nocy 13 II ruszył naprzeciw Bliicherowi. Następnego dnia Bliicher został pobity pod Vauchamps.

Podobne prace

Do góry