Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Rzodkiew świrzepa

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Raphanus raphantstrum L.

Roślina roczna jara, 10-60 cm wys., dołem szorstko owłosiona. Łodyga rozga-łęziona. Liście na ogonkach, dolne lirowate o nierówno ząbkowanych odcinkach. Kielich stulony. Kwiaty jasnoźółte, rzadziej białe, zwykle z fioletowymi nerwami. Łuszczyna przewęzista z długą prostą szyjką, rozpada się na pojedyncze, jedno-nasienne fragmenty. Kwitnie od V do VII; w okopowych także i później. - Ro-ślina miododajna i oleista.

Rzodkiew świrzepa, czyli łopucha jest chwastem gleb piaszczystych, piaszczysto-gliniastych i gliniastych zakwaszonych. Zachwaszcza głównie zasiewy jare: zboża, okopowe rośliny oleiste i in. W postaciach karłowatych występuje również w zbożach ozimych. Rozmnaża się za pomocą nasion. Nasiona świrzepy ukryte w odłamkach łuszczyn odznaczają się dużą odpornością na czynniki rozkładowe w glebie i oborniku. Wschody pojawiają się przez cały okres wegetacyjny.

Zwalczanie: dbanie o czystość materiałów siewnych i obornika; odchwaszczanie gleby przez wczesne podorywki i bronowanie zasiewów; prawidłowa uprawa okopowych odchwaszczanie i wprowadzenie do płodozmianu zbóż ozimych i innych roślin nie sprzyjających roz-wojowi tego chwastu; odchwaszczanie zasiewów zbóż środkami chemicznymi i hormonalnymi.

Podobne prace

Do góry