Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Rumianek bezpromieniowy

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Matricaria discoidea DC.

Roślina roczna jara, 5-30 (50) cm wys., naga, gęsto ulistniona zwykle silnie rozgałęziona, o postaci zwartej, podobnie pachnąca jak rumianek pospolity. Li-ście 2- lub 3-krotnie pierzastodzielne, o łatkach równowąskich lub równo wąsko-lancetowatych. Koszyczki małe, na krótkich, w górze nieco zgrubiałych szypuł-kach. Listki okrywy koszyczka jajowate, tępe, na brzegach szeroko obłonione Kwiatów języczkowatych brak; kwiaty rurkowate zielonawożółte, 4-ząbkowe, osa-dzone na stożkowatym, wewnątrz pustym dnie koszyczka, bez łuskowatych przy-sadek kwiatowych. Niełupki szarobrunatne, ok. 2 mm dł. i 0,5 mm szer., od ze-wnątrz wypukłe, od wewnątrz z 3 (4) jaśniejszymi, podłużnymi żeberkami, z bo-ków z ciemnymi, czerwonobrunatnymi smużkami żywicznymi na skośnie ściętym szczycie z krótkim, jaśniejszym rąbkiem. Kwitnie od VI do VIII. - Roślina lecz-nicza.

Rumianek bezpromieniowy, rozpowszechniony dzisiaj w całej Polsce jako ro-ślina ruderalna, zachwaszcza także ogrody i wkracza na pola uprawne; w niektó-rych okolicach jest już pospolitym chwastem polnym. Zachwaszcza okopowe, zbo-ża i innych rośliny nawożone obornikiem.

Zwalczanie: wczesne podorywki i następnie niszczenie wschodów; staranna uprawa okopowych; czyszczenie materiału siewnego; niszczenie nasion chwastów w odpadach omłotowych; tępienie chwastu na podwórzach gospodarskich.

Podobne prace

Do góry