Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Jaskier rozłogowy

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Ranunculus repens L.

Roślina wieloletnia. Łodyga podnosząca się, owłosiona, ze ścielącymi i zakorze-niającymi się w węzłach, fioletowo nabiegłymi rozłogami nadziemnymi, 15 (30)- - 40 (60) cm dł.

Liście 3-dzielne, o łatkach 3-wrębnych, ząbkowanych. Liście odziomkowe i ich odcinki środkowe na ogonkach. Szypułki obłe. Kwiaty żółte, z przylegającym do korony kielichem. Rozłogi nadziemne zakorzeniają się w węzłach i dają nowy pędy. Korzeń wiązkowy. Owoce z krótkim, 0,5-1 mm dł., ostrym, słabo zgiętym dzióbkiem, jasnobrunatne lub brunatne; bez dzióbka ok. 2,9 mm dł. i 2,2 mm szer. Kwitnie od V do VII. - Roślina trująca.

Jaskier rozłogowy jest bardzo rozpowszechniony na mokrych łąkach i w olszy-nach. Jako chwast występuje na polach wilgotnych, glebach próchnicznych, lekkich i ciężkich, w zbożach, w okopowych i wśród innych roślin, często zupełnie zasnuwa-jąc glebę swoimi rozgałęzionymi rozłogami. Rozmnaża się za pomocą owoców i rozłogów.

Zwalczanie: wycinanie planetami i usuwanie podciętych roślin z pola; dbanie o czystość materiału siewnego i nawozów organicznych; uprawki ugorowe; uregulo-wanie stosunków wodnych w glebach zbyt wilgotnych.

Podobne prace

Do góry