Ocena brak

Charakterystyka chwastów - Iglica pospolita

Autor /Odys Dodano /05.10.2011

Erodium cicutarium (L.) L'Herit.

Roślina roczna, jara lub ozima, 7-50 cm wys., cała owłosiona, nadto w górze gruczołowata. Łodyga od dołu rozgałęziona, dołem zwykle czerwono nabiegła. Liście wydłużone, pierzastosieczne; odcinki liściowe siedzące lub krótkoogonkowe, pierza-sto wcinane. Kwiatostany na długich szypułkach, baldachokształtne, 5-10-kwiato-we. Kwiaty o koronach liliowych; szypułki kwiatowe 8-15 mm dł. Pręcików 10:5 płodnych i 5 płonnych; płodne międzyległe płatkom, o nitkach w dole nagle roz-szerzonych, opatrzone gruczołem. Rozłupki 5-6 mm dł., ok. 1 mm szer., ciemno-brunatne, odstająco, złocisto owłosione; ich dziób początkowo przylegle, a po śru-bowatym skręcie odstająco owłosiony. Kwitnie od IV do IX.

Iglica pospolita występuje jako chwast na glebach piaszczystych, i zakwaszo-nych gliniastych, w zbożach, w okopowych i rzadkich koniczynach, na odłogach i przydrożach. Rozmnaża się za pomocą rozłupek o ruchomych, higroskopijnych dzióbkach.

Zwalczanie: dbanie o czysty materiał siewny i wolny od nasion chwastów obor-nik; niszczenie wschodów chwastów wśród roślin warzywnych i okopowych oraz pożniwna uprawa odćhwaszczająca opielaczami, bronami i in. narzędziami; wiosen-ne bronowanie zasiewów zbóż (żyta nie bronujemy, nawet w razie silnego za-chwaszczenia) i pielenie. Dzięki owłosieniu chwast ten jest dość odporny na opry-skiwanie roztworami środków chwastobójczych.

Podobne prace

Do góry