Ocena brak

CASTIGLIONE, m. we Włoszech (Lombardia), na płd. od jeziora Garda

Autor /Maciej555 Dodano /06.06.2013

Gdzie 5 VIII 1796 Bonaparte rozbił austr. armię Wurmsera. Na pomoc oblężonej przez Francuzów Mantui ruszyła armia austr., posuwając się kilku kolumnami. Bonaparte zdołał pokonać 3 VIII pod Lonato kolumnę Quas-danovicia i zwrócił się ku głównym siłom przeciwnika pod rozkazami Wurmsera. Austriacy (24 tys.) zajęli pozycję pod C., dobrą do obrony frontalnej, ale łatwą do obejścia z obu skrzydeł.

Bonaparte podjął atak od czoła dywizjami Augereau i Masseny, które związały przeciwnika, by dać czas dyw. Despi-noya i Fiorelli na przybycie na pole walki. Kiedy lewe skrzydło austr. zostało zagrożone, Wurmser skierował tam cały swój drugi rzut i wyczerpał w ten sposób rezerwy. Bonaparte obszedł wówczas jego prawe skrzydło i zmusił do odwrotu. Wurmser stracił 6 tys. zabitych i rannych, 12 tys. jeńców i 70 dział.

Straty franc. ocenia się na 3,5 tys. zabitych i rannych oraz 1,5 tys. jeńców. Wprawdzie Wurmser został odparty, ale zdążył wcześniej zaopatrzyć Mantuę w żywność i amunicję, czym przedłużył o kilka miesięcy obronę twierdzy. Bitwa pod C. uważana jest za jedno z najwspanialszych zwycięstw Bonapartego. Augereau, tak zasłużony w tej walce, otrzymał później tytuł ks. Castiglione.

Podobne prace

Do góry