Ocena brak

CASANOVA DI SEINGALT

Autor /Egon Dodano /06.03.2012

(wym. ...sęgalt) Gioyanni Giacomo, 1725-98,'Wenecjanin, pamiętnikarz, literat, podróżnik, o życiu pełnym przygód w salonach stolic europejskich (również w Warszawie na dworze Stanisława Augusta), mający opinię uwodziciela, szarlatana, hazardzisty i awanturnika w więlkim stylu.

Aresztowanemu w 1755 w Wenecji pod zarzutem bezbożności i czarów udało się w 1756 uciec ze straszliwego więzienia Piombi (zob.).

W Paryżu był faworytem kół dworskich i dyrektorem loterii. Po 1774 wycofał się z czynnego życia do zamku Dux w Czechach, gdzie jego przyjaciel, hrabia Waldstein, dał mu posadę bibliotekarza, co pozwoliło mu na spokojne napisanie pamiętników.

Memoires fr., Pamiętniki (wyd. pośmiertnie w 1822, skr. wyd. pol. 1961) pisane nie najlepszą, ale, żywą francuszczyzną, zadziwiająco szczere, choć nie całkiem wiarygodne W szczegółach autobiograficznych, są wiernym portretem Europy 2. poł. XVIII w. Tytuł właśc.: Histoire de ma vie fr., 'Historia mego życia'.

Icosameron, czyli Dzieje Edwarda i Elżbiety, którzy spędzili 81 lat U Megamikrów, mieszkańców Protokosmu we wnętrzu naszego globu powieść fantastyczna napisana przez Casanovę po francusku i wyd. w 1782 w Pradze jako tł. z ang., przedstawiająca utopijną koncepcję przyszłości człowieka, w guście teorii XVIII w. o wielkich reformach społecznych, mających zapewnić kiedyś powszechne szczęście uszlachetnionej ludzkości. Autor przeczuł też trafnie kilka wynalazków następnych stuleci.

Zlekceważona przez współczesnych powieść była zapewne źródłem Podróży do środka ziemi (1864) Jules Verne'a. Der Abenteurer und die Sangerin nm., 'Awanturnik i śpiewaczka', powieść (1899) Hugo von Hoffmannstahla.

Casanoya opera (Warszawa 1923) Ludomira Różyckiego; libretto: Julian Krzewiński (Maszyński). Operetka (Berlin 1914) Paula Lincke. Operetka (1928) Ralfa Benatzky'ego, oparta na materiale melodycznym Johanna Straussa.

Podobne prace

Do góry