Ocena brak

Bylica boże drzewko

Autor /florida Dodano /21.02.2013

Jest to krzew z rodziny Złożonych (Compositae), wy stepu jacy w stanie naturalnym w AzjiMniejszej i Europie Południowej. W Polsce spotyka się zdziczałą na przychaciach. Bywa teżsadzona w parkach na grzędach roślin bylinowych i na obwódkach kwietników, a czasemuprawiana do celów farmaceutycznych na plantacjach.Roślina wyrasta do wysokości 1,5 m. Pędy ma proste, rozgałęzione, starsze zbrunatniałe, liściesinozielone, pod spodem szaro owłosione, dolne podwójnie pierzaste, z równowąskimi odcinkami,górne pojedynczo pierzaste, trójdzielne i nie podzielone, równowąskie. Kwiaty drobne,żółte, zebrane w koszyczki zwisające, prawie kuliste. Cała roślina wyróżnia się silnym,specyficznym zapachem.Surowiec. Do celów leczniczych zbiera się w lipcu lub sierpniu zakwitające szczyty pędówi suszy w suszarniach naturalnych w miejscach zacienionych i przewiewnych lub suszarniachogrzewanych w temperaturze do 35°. Surowcem jest ziele bylicy bożego drzewka - HerbaAbrotani.Podstawowe związki czynne. Ziele zawiera pochodne hydroksykumarynowe (np. izofraksydynę,skopoletynę, umbeliferon, herniarynę i eskuletynę), alkaloid abrotynę (około 2%) odziałaniu przeciwgorączkowym, flawonoidy (np. rutynę i artemisetynę), do 6% garbników pirokatechinowych,do 2,25% olejku eterycznego, kwasy organiczne, kwasy wielofenolowe (np.kwas kawowy i kwas chlorogenowy), związek goryczowy i około 8,5% soli mineralnych.

Działanie. Przetwory z ziela bylicy bożego drzewka pobudzają znacznie czynność żółciotwórcząwątroby, co przypisuje się głównie izofraksydynie. Natomiast zawarte w zielu flawonoidydziałają żółciopędnie, gdyż rozkurczają mięśnie gładkie dróg żółciowych i tym samymułatwiają przepływ żółci do dwunastnicy. Z kolei gorycze, znajdujące się w zielu bożegodrzewka, zwiększają na drodze odruchowej wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego,dzięki czemu poprawiają trawienie i przyswajanie pokarmów, a także wzmagają uczucie łaknienia.Ponadto po przyjęciu doustnym wykazują działanie przeciwzapalne i słabo ściągające wobrębie przewodu pokarmowego. Podawane w odpowiednich dawkach niszczą glisty jelitowe iowsiki u dzieci.Działania niepożądane. Przetwory z ziela bylicy bożego drzewka, stosowane w zalecanychniżej dawkach, nie powodują odczynów szkodliwych dla zdrowia.Zastosowanie. Napary z ziela bylicy bożego drzewka stosuje się najczęściej w schorzeniachwątroby, połączonych z niedostatecznym wydzielaniem żółci, a także w zastoju żółci w pęcherzykui drogach żółciowych, ponadto w stanach skurczowych dróg żółciowych.Napary służą też jako lek gorzki, pobudzający wydzielanie soków trawiennych w niedokwaśności,bólach brzucha, braku łaknienia i odbijaniu. Pomocniczo zaleca się je w stanach zapalnychbłon śluzowych żołądka i jelit, mało nasilonej biegunce, drobnych krwawieniach z naczyńwłosowatych przewodu pokarmowego oraz owrzodzeniu jelita grubego. Napar stosuje siętakże przeciw glistom i owsikom u dzieci.Ziele bylicy wchodzi w skład różnych przetworów homeopatycznych, stosowanych w stanach zapalnych gruczołów chłonnych i błon śluzowych, stanach zapalnych jelita grubego,odmrożeniach I i II stopnia oraz w pierwszym okresie trądzika różowatego.Ziele bożego drzewka jest bardzo wartościowym surowcem leczniczym, zbyt rzadko u nasstosowanym, który w pełni zasługuje na rozpropagowanie.Przetwory. Napar z bożego drzewka: zalać 1 łyżkę rozdrobnionego ziela 1 szklanką wodywrzącej i naparzać pod przykryciem 15-20 min. Odstawić na 10 min i przecedzić. Pić po 1/4-1/3 szklanki 2-3 razy dziennie na 30 min przed jedzeniem jako środek żółciotwórczy, żółciopędny,poprawiający trawienie i przywracający apetyt. Napar ten można również stosować zewnętrzniedo płukania gardła i do okładów.Nalewka z ziela bożego drzewka, Tinctura Abrotani: 50 g ziela zalać 250 ml alkoholu 70°,otrzymanego w wyniku zmieszania równych ilości spirytusu 95° i wódki czystej 45°. Pozostawićw ciemnym miejscu na 14 dni, co pewien czas wstrząsając. Następnie przecedzić. Zielewycisnąć i połączyć obie frakcje, po czym przesączyć. Nalewkę przechowywać w butelce zeszkła ciemnego, gdyż światło niszczy składniki lecznicze we wszystkich przetworach. Pić 15-30 kropli w kieliszku wody na 30 min przed posiłkiem 3 razy dziennie jako lek żołądkowy,poprawiający trawienie lub po 40 kropli do 1/2 łyżeczki w kieliszku wody jako lek żółciotwórczyi przeciwskurczowy.

Zioła żółciopędne: zmieszać po 50 g ziela bożego drzewka i kwiatów kocanki oraz po 25 gziela drapacza lekarskiego, kwiatów lub ziela krwawnika, owoców kminku i rozdrobnionegokłącza tataraku. Zalać 1 1/2 łyżki ziół 2 szklankami wody gorącej i gotować pod przykryciem2-3 min. Odstawić na 10 min i przecedzić do termosu. Pić po 1/2 szklanki 3 razy dziennieprzed jedzeniem jako łagodny środek przeciwskurczowy, żółciopędny i przeciwzapalny nadrogi żółciowe, pobudzający także wydzielanie soków trawiennych i ułatwiający przyswajaniepokarmów.Kąpiel wzmacniająca: zmieszać po 25 g ziela bożego drzewka, ziela nostrzyka, kwiatów lipyi kwiatów lub ziela krwawnika. Całość zalać 3 l wody wrzącej i pozostawić na 15 min.Przecedzić do wanny. Odcedzone zioła umieścić w woreczku płóciennym, zawiązać i zanurzyćw wannie wypełnionej do 1/3 objętości wodą o temp. 38°C. Czas kąpieli 10-20 min. Stosować1-2 razy w tygodniu. Kąpiel jest zalecana rekonwalescentom po wirusowym zapaleniu wątrobyi innych ciężkich schorzeniach, zwłaszcza osobom w starszym wieku. Jest to kąpiel wzmacniającai uspokajająca.

Podobne prace

Do góry