Ocena brak

Bukszpan zwyczajny

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Jest to krzew o liściach zimozielonych, sadzony w ogrodach i parkach ze względu na walory ozdobne. Na zielonych gałązkach osadzone są naprzeciwlegle liście eliptyczne, całobrzegie, gładkie, skórzaste. Wczesną wiosną w kątach liści tworzą się krótkie, gęste grona złożone z żółtych kwiatów: kwiat słupkowy znajduje się pośrodku i otoczony jest kwiatami pręcikowymi. Owocem jest torebka. Gatunek ten, pochodzący z Europy Południowej, rozprzestrzenił się na całym świecie.

Zbiera się, uszczykując w sposób umiarkowany, liście bukszpanu (Folium Buxii). Podczas suszenia w cieniu trzeba je często przewracać. Po wyschnięciu mają barwę zieloną i gorzki smak. Zawierają głównie alkaloidy (buksynę), olejek eteryczny i garbniki. Działają przeciwgorączkowo. Stosowane są także w przypadkach stanów zapalnych dróg żółciowych i moczowych. W tym celu sporządza się odwar biorąc 1/2 łyżeczki do kawy na filiżankę wody lub przyjmuje sproszkowane liście w dawce 0,5 g dziennie, zależnie od wskazówek lekarza. Zanim zaczęto stosować chininę, bukszpanem leczono malarię. Z liści robi się okłady lub kąpiele w przypadku bólów gośćcowych, dny i wyprysków skórnych. Jest to roślina trująca, należy więc przestrzegać zalecanych dawek.

Drewno bukszpanu jest bardzo zwarte, twarde i trwałe. Używa się je w drzeworytnictwie i do wyrobu instrumentów muzycznych.

Okres kwitnienia:

III-IV

Zbiór liści:

IV-VI

Rośnie na wielu rodzajach gleb , łącznie z wapiennymi (preferuje pH 6,5-7,0). Najlepiej posadzić bukszpan na glebie wzbogaconej kompostem.

Krzew jest mrozoodporny, ale późne przymrozki mogą uszkodzić młode pędy. Obumarłe gałązki należy obcinać.

Bukszpan rozmnażamy przez odkłady, sadzonki późnym latem lub szczepienie zimą.

Jeśli chcemy zachować roślinę w dobrej formie należy dostarczyć jej kompostu lub materiału organicznego.

Podobne prace

Do góry