Ocena brak

Budowa barwy chromatycznej

Autor /gregory Dodano /04.12.2013

Przy budowie barwy chromatycznej w zasadzie wszystkie wartości achromatyczne powstają z wymieszania farb triadowych: cyjanu, purpury i żółtej, co oznacza, że wszystkie

Przedstawiona na ilustracji budowa chromatycznej barwy

brązowej składa się z 70% cyjanu, 80% purpury, 90% żółtego i 0% czerni. W sumie krycie powierzchni wynosi więc 240%. pola szarości, odcienie trójkolorowe oraz głębie obrazu zawierają trzy farby podstawowe. Czerń zostaje wprowadzona tylko w celu podkreślenia głębi obrazu i poprawienia konturów.

Wpływ poszczególnych składowych jest przedstawiony obok. Brąz składa się z części achromatycznej, szarej i chromatycznej. 70% C i około 58% M oraz 59% Y neutralizują się przy farbach w skali europejskiej do szarości lub barwy achromatycznej. Tylko pozostałe 22% M i 31% Y tworzą jasnobrązową część chromatyczną. Ta część przez udział szarości staje się ciemnoszara.

Budowa barwy chromatycznej prowadzi do wysokiego sumarycznego krycia powierzchni, które teoretycznie może wynieść 400%, ale praktycznie osiąga maksymalnie 375%. Tak wysokie krycie powierzchni wpływa negatywnie na przyjmowanie farby, schnięcie oraz duże zużycie proszku. Równowaga kolorów w procesie drukowania jest trudna do utrzymania.

 

Podobne prace

Do góry