Ocena brak

BROWN John

Autor /Boryslaw Dodano /06.03.2012

1800-59, Abolicjonista amerykański, który uważał się za narzędzie Boga do zniszczenia zwolenników niewolnictwa. W 1855 zabił pięciu z nich, mieszkających w sąsiedztwie jego kolonii w Osawatomie (Kansas), dla zastraszenia pozostałych, co przyniosło mu rozgłos.

W 1859 wynajął farmę w pobliżu miasteczka Harper's Ferry Wirginia; dziś West V.), gdzie gromadził swych stronników i broń do powstania, a 16 X z 21 ludźmi zajął arsenał wojskowy w Harper's Ferry i całe miasteczko. Powstanie zgnieciono, a Browna powieszono.

Jego godna postawa, heroizm, szczera prostota i czystość intencji wykazane w czasie procesu zyskały mu wiele sympatii w kraju i w Europie, a nawet opinię męczennika; w 2 lata później, w czasie wojny domowej, stał się symbolem celów wojennych wojsk Północy, które, niosąc wolność niewolnikom, szły do walki w takt pieśni John Brown's Body („Prochy Johna Browna spoczywają w grobie, lecz duch jego kroczy zawsze przed nami"), śpiewaną na starą melodię murzyńską.

Nowe słowa napisane do niej przez Julię Ward w 1862 („Oczy me widziały chwałę nadejścia Pana") zyskały popularność jako Hymn bitewny Republiki, ang. Battle Hymn of the Re pub lic. John Brown of Osawatomie wiersz (1859) poety amer. J. B. Whittiera. Do obywatela Johna Brown wiersz (1859) Norwida.

Słuchąjcie, ludy! - bo ubiegnie długo,

Nim się buntownik tak umiarkowany

Narodzi światu - nim wódz tak ogromny

I szubienicznik tak arcy-szlachetny - [...]

Że - wasze wszystkie wystawy-arcydzieł

Niewarte jego szubienicy i dzieł!

C. K. Norwid, John Brown, 4 (1859).

John Brown's Body długi poemat epicki (1928) poety amer. St. V. Beneta. John Brown obraz (1939) Johna Steuarta Curry, Nowy Jork, Metrop. Mus.

Do góry