Ocena brak

Browallia 'White Troll'

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Browalia jest ładną i łatwo przystosowującą się rośliną, pochodzącą z tropików Kolumbii. W naturalnym środowisku jest wieloletnim półkrzewem, ale w Europie traktuje się ją jako roślinę jednoroczną, wyrzucaną po przekwitnięciu. Sadzimy ją na wiosnę w doniczkach lub koszach na dworze. Jeśli nasiona wysiejemy późnym latem (lipiec-sierpień), możemy trzymać ją w pomieszczeniu jako roślinę, która zakwitnie także w zimie. Okazy z pąkami można kupić od końca sierpnia do listopada. W sprzedaży jest wiele odmian - dużych i małych, o różnych kwiatach, od koloru ciemnofioletowego, przez błękitny, do białego. Możemy wybrać odmianę o pokroju zwartym (do 25 cm) 'Blue Troll' lub 'White Troll', które są najbardziej odpowiednie do zimowej uprawy. Wyższe odmiany mają tendencję do nadmiernego wydłużania pędów, dlatego konieczny jest dokładny wybór. B.'White Bell', która dorasta do 37 cm wysokości, jest nieco wyższą odmianą niż B.'White Troll'.

Browalia preferuje temperatury z przedziału od 10 do 15°C i kwitnie znacznie lepiej, gdy zimowe temperatury nie są zbyt wysokie. Wytrzyma także w warunkach, gdy jest więcej ciepła niż we wskazaniach zamieszczonych powyżej. Nasiona powinny wykiełkować w temperaturze 20°C. Kwiaty pojawiają się po około czterech miesiącach od wysiania.

Przez większość roku roślinę uprawiamy w jasnym, niebezpośrednim świetle. Latem w domu chronimy ją przed ostrym słońcem, powodującym oparzenia liści.

W chłodniejszych okresach browalię należy przesuszyć, utrzymując równocześnie kompost lekko wilgotnym, bez przemoczenia.

Browalia potrzebuje w niektórych okresach zwiększonego poziomu wilgotności. W lecie delikatnie zraszamy jej liście, starając się, żeby roślina mogła szybko wyschnąć.

W okresie kwitnienia browalię nawozimy raz na dwa tygodnie standardową odżywką.

Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost na bazie gliny. Do kiełkowania nasion używamy specjalnego kompostu torfowego. Przesadzanie browalii nie jest konieczne, gdyż co roku uprawiamy tę roślinę z nasion. Ponadto młode okazy kwitną znacznie lepiej niż stare.

Rośliny uprawiane latem na dworze można przenieść do pomieszczania, mocno przyciąć, przesadzić i uprawiać do ponownego kwitnienia w zimie. Przesadzone lub nowe okazy sadzimy w doniczce po cztery, by uzyskać bardziej krzaczasty pokrój. Usuwamy przekwitnięte kwiaty.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą szybko zaatakować każdy soczysty, młody pęd. Aby się ich pozbyć, działamy natychmiast. Wybieramy i stosujemy odpowiedni insektycyd lub kontrolujemy przyrost.

Podobne prace

Do góry