Ocena brak

Brąz

Autor /roman Dodano /31.01.2012

Stopy na bazie miedzi obejmują brąz, mosiądz oraz stopy miedziowo-niklowe. Brąz jest najstar­szym znanym stopem. Pierwotnie składał się z 75% miedzi oraz 25% cyny. Dzisiaj nazwa brąz odnosi się do szerokiej gamy stopów na bazie mie­dzi, zawierających różne dodatki, a niekiedy zu­pełnie nie zawierających cyny.
Spośród najważniejszych odmian brązu należy wymienić fosforobrązy, wytwarzane przez doda­nie do 0,5% fosforu do brązu o zawartości 85-90% miedzi. Przy zawartości fosforu nie większej niż 0,3% stop jest sprężysty i niemagnetyczny. Te własności decydują o jego szerokim zastosowaniu w przekaźnikach elektromagnetycznych. Styki wykonane z takiego stopu łatwo złączyć, a jako że nie ulegają namagnesowaniu, po ustaniu działania siły ściskającej łatwo się rozłączają, przerywając przepływ prądu w obwodzie.
Gdy zawartość fosforu jest wyższa od 0,3% to stop staje się znacznie twardszy, wskutek powsta­wania w nim fosforku miedzi. Ta twarda forma fosforobrązu jest z kolei używana do wytwarzania łożysk w silnikach.

Podobne prace

Do góry