Ocena brak

Bożodrzew gruczołkowaty

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Drzewo zrzucające liście na zimę, o wysokości około 20-25 m, z wysoką, nieco nieregularnie ukształtowaną, sklepioną, niezbyt rozłożystą koroną na prostym i mocnym pniu.  

Gałęzie dość proste i stromo wzniesione w górę, luźno i nieregularnie rozgałęzione. Kora także na starszych okazach dość gładka, opatrzona jednak zwracającym uwagę deseniem białych, wyraźnie kanciastych, podłużnych prążków. Pędy dość mocne i grube z dużymi bliznami po liściach i licznymi jasnymi przetchlinkami. Pączki małe, podłużnie owalne, podczas zimy czerwonawobrunatne, na krótko przed listnieniem na wiosnę intensywnie czerwone.

Liście skrętoległe o bardzo zmiennej wielkości, (od 40 do 60 cm długości), z powodu pokaźnych rozmiarów niekiedy mylone z pędem, nieparzystopierzaste. Każdy z nich ma 11-18 listków o długości 5-15 cm, w zarysie owalnych, z przodu zwęzonych i zaostrzonych, u nasady szerokoklinowatych.

Listki całobrzegie, z zaznaczonymi w dolnej części jednym, dwoma lub trzema nierównej wielkości ząbkami, z których każdy ma pod spodem - po jednym gruczole. Główny nerw listka przebiega zwykle niezupełnie dokładnie w środku blaszki, lecz dzieli ją na dwie nierówne części, Listki z wierzchu matowe, ciemnozielone, pod spodem nieco jaśniejsze, zawsze nagie, przy rozcieraniu wydzielają nieprzyjemny zapach.

Oś liściowa zielonkawa lub mocniej czerwonawa, u nasady rozszerzona. Aty/fljyjednopłciowe. Męskie kwiaty z 10 pręcikami, żeńskie z 3-4 owocolistkami zrośniętymi w zalążnię - oba rodzaje kwiatów mają 5 płatków korony i 5 działek kielicha i są zółtawo-biaie. Kwiaty w luźnych, rozgałęzionych wiechach.

Nasiona znajdują się w środku skrzydełka o wymiarach 4 x 1 cm, które w stanie dojrzałym jest zabarwione intensywnie czerwono. Owoce zwykle w wiechowatych kiściach.

Występowanie: Pierwotnie rósł dziko tylko w Azji Wschodniej, od dawna jednak był sadzony w wielkich ogrodach i parkach jako drzewo ozdobne.

Okres kwitnienia: Od lipca do sierpnia.

Uwagi ogólne: Bożodrzew rośnie dość dobrze także w miastach, znosząc duze zanieczyszczenie powietrza i z tego powodu jest chętnie sadzony w miejskich parkach, na skwerach i ulicach. Wybitną cechą, po której można to drzewo rozpoznać nawet w stanie bezlistnym, jest intensywnie pomarańczowozółto zabarwiony rdzeń gałązek, jakiego nie spotyka stę u żadnego innego drzewa liściastego.

Na wielkich bliznach po liściach można bardzo dobrze rozpoznać ślady wiązek przewodzących. Ich liczba odpowiada zawsze liczbie wytworzonych wcześniej listków bocznych. Chociaż drzewo to osiąga dość pokaźną wysokość przy raczej szybkim wzroście, to jego jasne, zwarte drewno ma tylko małe zastosowanie. Można go uzyć jako budulca, albo do produkcji miazgi papierniczej.

Podobne prace

Do góry